Informacje Inne

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy nie jest zadłużone

fotolia_128649533_subscription_monthly_mMieszkanie możesz zakupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Przed sfinalizowaniem transakcji, warto sprawdzić, czy mieszkanie nie jest przypadkiem zadłużone.

Poszukujesz idealnego mieszkania? W ostatnich latach w dużych miastach Polski powstało sporo nowych inwestycji. Na portalach ogłoszeniowych znajdziesz również wiele mieszkań z rynku wtórnego. Niezależnie od tego, jakie nieruchomości będziesz oglądał, pamiętaj nie tylko o ilości pokoi czy wystroju, lecz także kwestiach formalnych. Najlepiej, abyś zakupił mieszkanie z księgą wieczystą, bo w tym dokumencie znajdziesz m.in. dane właściciela.

Księga wieczysta – co musisz o niej wiedzieć?

Podając definicję księgi wieczystej, należałoby powiedzieć, że jest to rejestr publiczny, w którym urzędnicy odnotowują stan prawny nieruchomości. Jeżeli nie jesteś związany z branżą nieruchomości, nie miałeś wcześniej styczności z księgami wieczystymi i nie ukończyłeś prawa, możesz nie mieć wiedzy na temat zawartości takich dokumentów. Tymczasem na nieruchomości może być ustanowiona hipoteka. Taka sytuacja ma miejsce choćby wówczas, gdy aktualny właściciel mieszkania zaciągnął kredyt hipoteczny, aby je zakupić. Wówczas wpis w księdze wieczystej zostaje dokonany na wniosek banku.

Jeżeli chce mieć pewność, że nie nabywasz nieruchomości z hipoteką, to masz dwie możliwości – samodzielnie sprawdzić wpisy dokonane w księdze wieczystej lub skorzystać z pomocy prawnika. Wybierając opcję drugą, możesz być pewien, że specjalista dokładnie sprawdzi zawartość księgi, a ty otrzymasz szczegółowy raport. Jeszcze nie zdecydowałeś się na konkretną nieruchomość i chcesz wstępnie porównać oferty? W takim razie dobrze, abyś miał podstawową wiedzę na temat zawartości ksiąg wieczystych.

Cztery działy księgi wieczystej – co znajdziesz w poszczególnych?

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów – musisz przejrzeć je wszystkie. Co znajdziesz w poszczególnych?

Dział I to dział, w którym znajdziesz informacje o nieruchomości – jej położeniu, powierzchni, zabudowaniach czy oznaczeniu geodezyjnym.

W dziale II umieszcza się informacje o właścicielach i współwłaścicielach nieruchomości.

Informacje o ograniczonych prawach rzeczowych (np. służebnościach) są zamieszczane w dziale III księgi wieczystej.

Szczególnie uważnie powinieneś zapoznać się z ostatnim, czyli IV działem księgi wieczystej. To właśnie tam odnotowuje się wszelkie hipoteki. Jeżeli hipoteki zostały ustanowione, zwróć uwagę na ich wysokość i nazwę wierzyciela hipotecznego.

Więcej informacji o księgach wieczystych, ich zawartości, zakładaniu i prowadzeniu znajdziesz na portalu Ksiegi-wieczyste.org.

Jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości?

Zainteresowało cię ogłoszenie o sprzedaży mieszkania zamieszczone na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych? Większość sprzedających nie podaje numeru księgi wieczystej nieruchomości, ale adres już tak. Czy dysponując taką informacją możesz ustalić numer księgi wieczystej, aby zapoznać się z jej treścią? Okazuje się, że tak.

W sieci znajdziesz serwisy pozwalające ustalić numer księgi wieczystej. Przykładowo portal Ksiegi-wieczyste-online.pl umożliwia wyszukanie numeru księgi wieczystej po:

  • adresie – wystarczy, że wskażesz miasto, ulicę i numer budynku,
  • numerze działki – ten również często jest podawany przez sprzedających.

Ponieważ rejestr ksiąg wieczystych jest jawny, to pamiętaj, że nie będziesz mógł się tłumaczyć nieznajomością treści dokumentu prowadzonego dla zakupionego mieszkania. To główny powód, dla którego już na pierwszym etapie poszukiwania wymarzonego lokum powinieneś sprawdzić, czy dla wybranych nieruchomości są prowadzone księgi wieczyste i choć pobieżnie zapoznać się z ich treścią.

Dodaj komentarz