Deweloperzy Informacje Inne Materiały Przemysłowe Technologie

Na czym polega śrutowanie konstrukcji stalowych?

garabit-viaduct-360489_640Przed zakończeniem procesu tworzenia konstrukcji ze stali, takich jak ogrodzenia, różne elementy wystroju wnętrz czy mebli, trzeba postarać się nad ich odpowiednim wykończeniem. Jedną z najważniejszych czynności jest nadanie wyrobowi odpowiedniego koloru, zgodnego z zamówieniem klienta. Procesem, dzięki któremu przygotowuje się materiał do finałowej obróbki, jest jego śrutowanie. Stosuje się je na przykład przed naniesieniem na stal farby, ale także przed procesem galwanizacji stali.

Czym jest śrutowanie?

To inaczej mechaniczne czyszczenie powierzchni. W wyniku śrutowania z metalu usuwa się rdzę, zgorzeliny czyli zendry, lakiery i inne zanieczyszczenia, takie jak starsze warstwy farb. Dzięki temu procesowi cała konstrukcja będzie miała większą trwałość, a nowa, naniesiona na materiał farba, będzie się charakteryzowała dłuższą żywotnością. Śrutowanie zabezpiecza także materiał przed późniejszą korozją. Do czyszczenia można wykorzystywać na przykład śrut staliwny łamany. Jest on doskonały do usuwania starych powłok ochronnych, aby było możliwe naniesienie nowych. Poza tym nadaje się do usuwania zendry hutniczej i walcowniczej, a także do chropowacenia powierzchni. Można go używać zarówno do czyszczenia detali staliwnych, jak i tych wykonanych z żeliwa.

Na czym polega śrutowanie konstrukcji stalowych?

Aby podjąć się takiego zadania, firma powinna mieć na wyposażeniu komorę lub komory do śrutowania. W takim miejscu, oprócz czyszczenia stali, następuje również jego malowanie natryskowe. Wielkość komory warunkuje rozmiary elementów, które mogą zostać poddane śrutowaniu. Niektóre z nich umożliwiają nawet czyszczenie całych wagonów czy pojazdów samochodowych.

Przed samą obróbką cała stalowa konstrukcja musi być dokładnie odtłuszczona. Ważne jest również, aby usunąć wszelkie spawalnicze odpryski. Nie wszystkie zanieczyszczenia są usuwane w procesie śrutowania konstrukcji stalowych. Z tego powodu przed jego rozpoczęciem należy pozbyć się soli oraz zatłuszczeń z powierzchni materiału roboczego. Po takim oczyszczeniu stal zostaje poddana śrutowaniu. Bardzo często zaraz po tym procesie, aby mieć pewność, że na powierzchnię materiału nie dostaną się żadne zanieczyszczenia i drobinki niekorzystnie wpływające na przyczepność powłoki farby, odbywa się proces malowania proszkowego.

Zalety stosowania śrutowania

Przede wszystkim farba czy inna powierzchnia ochronna, naniesiona na stal zaraz po śrutowaniu, gwarantuje jej jak najlepszą przyczepność. Dzięki temu nie będzie groziło pojawienie się rdzy na powierzchni wykonanego przedmiotu. Jest to ważne szczególnie w przypadku elementów dekoracyjnych czy mebli, wykonanych ze stali. Tworzeniem takich wyrobów, jak i ich śrutowaniem i odpowiednim malowaniem, zajmuje się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ROTEX-DG. W wyniku śrutowania powierzchnia materiału roboczego staje się chropowata, co zapewnia odpowiednie zakotwiczenie czyli utrzymanie się powłoki farby. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża chropowatość przyczyni się do powstania niedoskonałości na powierzchni stali i obniżenia walorów estetycznych.

Istnieje możliwość transportowania materiału poddanego wcześniej śrutowaniu. Trzeba pamiętać, aby konstrukcję dokładnie zabezpieczyć. Drobinki, dostające się na jej powierzchnię, obniżą trwałość naniesionej później powłoki. Dlatego zaleca się śrutowanie oraz malowanie w tej samej komorze. Dzięki temu będzie istniała pewność, że obydwa procesy zostały zastosowane z jak największą dbałością o wykonanie i najmniejsze detale.

Dodaj komentarz