Polecane

Projekt ANNA – nowoczesny dom dla rodziny z dziećmi

houses-1150022_640

Projekt domu ANNA to propozycja dla rodziny z dziećmi, która ceni nowoczesną stylistykę połączoną z funkcjonalnością. Dom jest bardzo przestronny głównie ze względu na ponadstandardowe wymiary wszystkich pomieszczeń, duże okna oraz ponadprzeciętne rozmiary podpiwniczenia. W tym praktycznie trzypoziomowym domu zmieszczą się wszyscy domownicy, goście oraz cały dobytek, a nawet niepotrzebne starocie.

Nadal buduje się domy w stylu tradycyjnym i dworkowym, ale coraz popularniejsze stają się projekty domów w stylu nowoczesnym. Choć każdy projekt jest inny, to jednak mają kilka cech charakterystycznych takich jak: zastosowanie surowych materiałów, tj. kamienia, szkła i metalu (kamień jako element elewacji, duże przeszklenia i metalowe detale jak np. barierki), użycie drewna do ozdoby elewacji, połączenie bieli tynków, grafitu dachu i drewna. Domy w takiej nowoczesnej stylistyce dobrze wpisują się praktycznie w każdy rodzaj krajobrazu. Spodobają się wielbicielom prostych form połączonych jednak z ciekawymi detalami takimi jak drewno czy szkło. Często projekt takiego domu przewiduje energooszczędne rozwiązania takie jak panele solarne czy pompy ciepła.

Dom parterowy z użytkowym poddaszem i podpiwniczeniem

Projekt domu ANNA opracowany przez firmę Archeton to jeden z przykładów budynku w stylu nowoczesnym. Jest to budynek parterowy z użytkowym poddaszem, podpiwniczeniem oraz garażem. Elewacja domu jest jasna, co w połączeniu z drewnem i grafitowym dachem, szarością i beżem kamiennych elementów oraz metalowymi, chromowanymi barierkami daje ciekawy efekt wizualny. Dom ma duże okna, przez co jego wnętrze jest jasne. Na poddaszu zamontowane są okna dachowe typu Velux, natomiast w ścianie szczytowej eleganckie okna typu porte-fenêtre (wysokie okna sięgające od podłogi do sufitu i zabezpieczone balustradą). Front został zaakcentowany przez wykusz z lukarną (wystający z lica elewacji fragment budynku, nadwieszony powyżej parteru; lukarna to z kolei doświetlające okno). Z tyłu domu znajduje się taras ziemny.

Dom składa się z 6 pokoi – wszystkie pomieszczenia mają ponadstandardowe wymiary, dzięki czemu budynek jest wyjątkowo przestronny. Na parterze mieści się spora kuchnia, w której może stanąć duży stół i która jest połączona bezpośrednio z pokaźnym salonem, z którego wychodzi się na taras. Poza tym przy schodach znajduje się dość duży gabinet albo pokój gościnny i mniejsza łazienka oraz garderoba.

Na poddaszu znajdują się cztery sypialnie, w tym jedna większa oraz duża łazienka i garderoba.
W części piwnicznej znajduje się garaż, kotłownia oraz trzy pomieszczenia gospodarcze i spiżarka.

Specyfikacja techniczna domu

Powierzchnia użytkowa domu wynosi 165,2 m2, a powierzchnia całkowita 443 m2. Kubatura to 1122 m3, a powierzchnia zabudowy 124,7 m2. Kąt nachylenia dachu wynosi 39 stopni, a jego powierzchnia 194,2 m2. Wskaźnik EP (czyli roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do zaspokajania potrzeb związanych z użytkowaniem 1 m2 powierzchni użytkowej) wynosi 74,66 kWh/(m2∙rok). Współczynnik przenikania ciepła dla ścian (U) wynosi 0,17 W/m2 K. Natomiast minimalne wymiary działki, na której może stanąć dom zbudowany według niniejszego projektu to 20,4×25,1 m. Dom ogrzewany jest gazem.
Konstrukcja budynku jest murowana, a zastosowana technologia to beton komórkowy. Ściany zewnętrzne, wewnętrzne konstrukcyjne i działowe wykonane są z bloczków SOLBET o różnych grubościach. Konstrukcja dachu jest drewniana, jętkowa, schodów żelbetowa, a strop to lekki panelowy strop Smart firmy KONBET.
Wykończenie dachu to dachówka betonowa lub ceramiczna BRAAS, natomiast na elewacji położone są tynki SICHER BAUTECHNIK i okładzina z deskowania poziomego.

Do nowoczesnego domu pasuje nowoczesny ogród

Urządzając ogród, należy pamiętać, by jego styl pasował do stylu domu. W przypadku domów stylizowanych np. na dworki ogród w stylu nowoczesnym nie sprawdzi się, natomiast w przypadku nowoczesnego domu jak najbardziej. Jaki zatem jest taki ogród w stylu nowoczesnym? Przede wszystkim dominują w nim proste formy, minimalizm, brak ozdobników, zbędnych dekoracji, ograniczona liczba kolorów i materiałów, odpowiedni dobór roślin. W tak zaprojektowanym ogrodzie sadzi się rośliny niewymagające czasochłonnej pielęgnacji i w określonej gamie kolorystycznej. Odchodzi się w tym przypadku od sadzenia dużych połaci trawy, której koszenie i podlewanie jest czasochłonne i nieenergooszczędne. Jeśli chodzi o materiały mające zastosowanie w takich ogrodach, to są to: kamień (płyty kamienne – ale uwaga! nie stosuje się mozaik), drewno, płyty betonowe i szkło. Kolory są stonowane, dominują szarości, grafity, brązy, beże i biele. Meble ogrodowe są zazwyczaj drewniane albo wykonane z tworzyw sztucznych w oryginalnych wzorach. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie, które powinno być dyskretne, tworzące nastrój i raczej jednobarwne.

Dla kogo taki dom?

Z uwagi na cztery sypialnie dom ten będzie idealnie nadawał się dla pięcioosobowej rodziny, tj. rodziców z trojgiem dzieci. Dwie łazienki pozwolą na w miarę swobodne z nich korzystanie i unikanie porannych doń kolejek. Dodatkowo pokój na parterze (gabinet) pozwoli na przenocowanie ewentualnych gości. W przestronnej piwnicy, w licznych pomieszczeniach gospodarczych można urządzić bawialnię dla dzieci albo pokój gier dla dorosłych, wyposażony np. w bilard, stół do ping-ponga, rzutki i trambambulę. Można także jedno z pomieszczeń wykorzystać na pralnię i suszarnię, a także graciarnię. W tak dużej piwnicy zmieści się praktycznie wszystko.

Opisany powyżej projekt można obejrzeć na stronie: http://archeton.pl/projekt-domu-anna_bk_1503_opisogolny.

Dodaj komentarz