Remonty Technologie

Projektowanie instalacji elektrycznej w domu: porady

wire-1098059_1920

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym powinna zostać wykonana przez doświadczonego fachowca. Właściciele nieruchomości muszą jednak pamiętać o dokładnym zaplanowaniu instalacji, tak aby dopasować rozkład elektryki do swoich potrzeb. Nie można również zapomnieć o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych i przestrzeganiu podstawowych zasad projektowania instalacji elektrycznej.

Bezpieczeństwo to podstawa – jak zmniejszyć ryzyko awarii instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna powinna być wyposażona w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i skuteczny uziom. System przeciwprzepięciowy chroni instalację elektryczną przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. W przypadku uderzenia pioruna zabezpieczenia odprowadzają falę przepięciową do uziomu chroniąc tym samym instalację. Ochronniki zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, ale zapobiegają również uszkodzeniu sprzętów elektrycznych. Niezabezpieczona instalacja może w trakcie wyładowań doprowadzić do awarii komputerów, telewizorów i innych urządzeń podłączonych do prądu. O wykonaniu uziomu należy pamiętać już na etapie budowy domu – układa się go razem z fundamentami domu. Ochronniki i przeciwprzepięciowe listwy zasilające można dokupić później, kiedy budynek jest już gotowy.

Kiedy zacząć planować rozkład instalacji elektrycznej?

Szczegółowy rozkład instalacji elektrycznej należy zaplanować już na etapie budowy, kiedy dom jest jeszcze w stanie surowym. Już wtedy należy zastanowić się, gdzie będą stały poszczególne urządzenia elektryczne i jak rozmieścić źródła światła. Najlepiej przygotować sobie własną wizualizację lub plan w wersji papierowej. Następnie swoje pomysły trzeba przekazać elektrykowi, który doradzi praktyczne rozwiązania. Pominięcie etapu planowania lub przygotowanie niedokładnego planu może skutkować tym, że w domu znajdzie się za mało gniazd elektrycznych i źródeł światła lub będą niewygodnie rozmieszczone.

Najczęstsze błędy w projektowaniu instalacji elektrycznej w domu

Złe rozmieszczenie gniazd, kontaktów i punktów świetlnych to nie jedyne niedociągnięcia popełniane przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Do najczęstszych błędów można również zaliczyć:

  • nieprawidłowe określenie zapotrzebowania na moc, co może skutkować brakami prądu,
  • za mała liczba obwodów – w przypadku awarii wszystkie pomieszczenia mogą pozostać bez prądu,
  • nierównomierne obciążenie faz prowadzące do awarii po uruchomieniu kilku urządzeń jednocześnie,
  • zakup zbyt małej rozdzielnicy lub brak wygodnego dostępu do niej (najlepiej umieścić ją w pobliżu wejścia),
  • położenie przewodów elektrycznych poniżej rur kanalizacyjnych i wodociągowych – grozi to zalaniem przewodów i poważną awarią.

Dodaj komentarz