Inne Remonty

Rodzaje zlewozmywaków i wyposażenie jego strefy

tap-791172_640Mimo że coraz więcej współczesnych domostw wyposażonych jest w zmywarki, zlewozmywak wciąż należy do najważniejszych elementów kuchni. Co więcej, stale ewoluuje, podążając za modą i nowymi trendami w wystroju wnętrz, a także nowoczesnymi technologiami.

Dziś mamy do wyboru zlewozmywaki o różnych liczbach komór, kształtach, kolorach oraz wykonane z przeróżnych materiałów – stalowe, ceramiczne, granitowe. Gdy zdecydujemy się na konkretny model, umieścimy go w odpowiednim otoczeniu i dobierzemy właściwą oprawę, będzie nam dobrze służył, a praca przy nim będzie wygodna i przyjemna.

Gdzie powinniśmy zamontować zlewozmywak?

Zlewozmywak stał się z czasem urządzeniem wielofunkcyjnym. Jego rola nie ogranicza się już do mycia produktów spożywczych i zmywania naczyń. Coraz częściej wykorzystywany jest jako blat roboczy, deska do krojenia, durszlak a nawet jako narzędzie do sprawnego pozbywania się organicznych odpadków. Funkcjonalności te zależne są jednak od jego wymiarów, materiału, z którego powstał, jak i sposobu jego montażu.

Zlewozmywaki i ich wymiary

Wymiary zlewozmywaków są zgodne z rozmiarami szafek kuchennych, przy czym największe znaczenie ma szerokość, zależna od liczby komór. Standardowe szerokości wynoszą: 40, 45, 50, 60, 80 i 100 cm, natomiast głębokość – 50 cm. Zlewozmywak może mieć 1, 1,5, 2 oraz 2,5 komory. Może też posiadać odsączarkę do odcedzania, pomocną przy zmywaniu i myciu produktów, jak i ociekacz oraz zawór z sitkiem.

Materiały, z których wykonane są zlewozmywaki

Producenci oferują nam miedzy innymi zlewozmywaki stalowe, ceramiczne, granitowe i chromoniklowe.

  • Zlewozmywaki chromoniklowe

Należą do najpopularniejszych. Mogą mieć powierzchnię gładką, satynowana lub chropowata o fakturze lnianej tkaniny. Swoją popularność zawdzięczają odporności na wysokie temperatury, działanie detergentów, uderzenia i ścieranie. Mimo to wymagają częstego czyszczenia w celu uniknięcia śladów po zaciekach. Na powierzchni z fakturą nie widać zacieków, ale trudno się ją czyści.

  • Zlewozmywaki emaliowane

Popularne od dziesiątek lat. Łatwo jest utrzymać je w czystości i uniknąć zacieków. Niestety nie są odporne na zarysowania, ścieranie oraz uderzenia, które powodują odpryski emalii. Powłoka z czasem matowieje.

  • Zlewozmywaki ceramiczne

Wykonywane są z gliny wypalanej w temperaturze około 1300°C. Są twardsze niż zlewy stalowe, dzięki czemu są również odporne na wysoką temperaturę, zadrapania oraz działanie detergentów. Łatwo się je doczyszcza. Niestety nie są już tak odporne na uderzenia.

  • Zlewozmywaki kompozytowe

Zlewozmywaki granitowe, kwarcowe, krzemowe, z wodorotlenku i glinu żywic syntetycznych wyglądają bardzo efektownie. Są również odporne na wysokie temperatury, ścieranie, zarysowania i uderzenia.

Przykłady zlewozmywaków wykonanych z różnych materiałów znajdzie się również na http://www.leroymerlin.pl/wyposazenie-kuchni/zlewozmywaki-i-akcesoria,a13.html.

Kształty zlewozmywaków

Najpopularniejsze są wciąż zlewozmywaki prostokątne i kwadratowe. Mimo to coraz większym zainteresowaniem cieszą się zlewy okrągłe, owalne, jak te dostosowane do szafek narożnych – trapezowe i w kształcie litery L.

Podział zlewozmywaków według sposobu montażu

  • Wpuszczany

To najpopularniejszy rodzaj, który pasuje do aranżacji nowoczesnych. Zlewozmywak umieszczany jest w wyciętym w blacie otworze, na którego krawędziach się opiera. To tego typu należą także zlewy montowane na równi z blatem. Są to zlewozmywaki jedno- i wielokomorowe, jak i te z ociekaczem i dodatkowym wyposażeniem

  • Nakładany

Tego typu zlewozmywaki umieszcza się na boki szafki bez blatu, przez co przykrywają one całą szafkę. Wymiary tych zlewów są dostosowane do typowych szafek kuchennych, co ułatwia dopasowanie.

  • Podwieszany

Tego typu zlewozmywaki montuje się w wycięciu blatu od dołu. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, w których zlewozmywak nie powinien rzucać się w oczy.

Aranżacja przestrzeni wokół zlewozmywaka

Przy zlewozmywaku najważniejsze są blaty i ściany. Obecnie dużą popularnością cieszą się niedrogie, ale jednocześnie efektowne są blaty z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL oraz płyty MDF. Oba rodzaje blatów są odporne na działanie środków chemicznych i łatwe w czyszczeniu. Do produkcji blatów wykorzystywane są także stabilne gatunki drewna: dębowe, bukowe, ipe i iroko, zwykle klejone warstwowo, co zapobiega wysychaniu i wypaczaniu się. Należy je zabezpieczyć olejem. Do równie efektownych i jednocześnie trwałych należą blaty z kamienia naturalnego, jak granit lub trawertyn. Często wybierane są także trwałe blaty kompozytowe z wodorotlenku glinu i żywic akrylowych lub poliestrowych i pigmentów. Są one lżejsze i bardziej plastyczne od kamiennych. Blat wokół zlewozmywaka może składać się także z płytek ceramicznych ułożonych na wodoodpornej płycie wiórowej.

Ściany przy zlewozmywaku najczęściej wykłada się płytkami ceramicznymi odpornymi na wilgoć, mycie i szorowanie, a spoiny między nimi wypełnić wysokiej jakości fugą odporną na pękanie i wypłukiwanie, plamy, pleśnie i grzyby. Na ściany i blaty często kładzie się szkło lub blachę z bardzo trwałej stali kwasoodpornej, która nadaje kuchni industrialnego charakteru. Materiały te są odporne na działanie detergentów i wody. Na ścianie można także powiesić relingi z haczykami, półeczki, uchwyt na ręczniki papierowe.

Dodaj komentarz