Materiały Polecane

Wybieramy kostkę brukową

soil-566974_1280Wbrew pozorom wybór odpowiedniego wyrobu betonowego, który posłuży jako dróżka czy chodnik nie jest takie proste. Jest tak wiele rodzajów kostki brukowej na rynku, że trudno zdecydować się, która akurat będzie pasowała do domu. Zwłaszcza, jeżeli całość jest dokładnie rozplanowana.

Obecnie na rynku znajduje się bardzo duży asortyment wyborów betonowych, który można wykorzystać do stworzenia chodnika czy dróżki. Można je wybierać ze względu na kształt, rozmiar, materiał, kolory czy fakturę. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze określona cena, która ma duże znaczenie przy wyborze kostki brukowej.

Czym się kierować przy wyborze?

W zależności od nawierzchni czy miejsca, w którym ma znajdować się kostka, warto wziąć pod uwagę kilka wyznaczników. Ważne jest odpowiednie dobranie wielkości poszczególnych elementów, jakość i trwałość materiału, fakturę, kształt oraz kolor. Równie istotna jest cena i możliwość jej negocjacji. Zastanówmy się, gdzie będziemy układać kostkę? Czy jest to miejsce często uczęszczane? Czy będą po niej jeździć samochody? Jeśli tak, trwałość kostki będzie tu szczególnie ważna.

Materiał, z którego została wykonana kostka

Kostka brukowa jest wykonana z różnego rodzaju tworzywa. Od tego, z czego jest zrobiona, zależy nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim wytrzymałość. Wśród najważniejszych rodzajów znajdują się betonowa (dwuwarstwowa i jednowarstwowa), kamienna i z kamienia polnego. Betonowa jest odporna na zróżnicowane temperatury, zarówno te wysokie, jak i niskie. Ten rodzaj kostki jest prosty w układaniu i czyszczeniu. Cena za kostkę betonową również należy do dość przyzwoitych. Dwuwarstwowa składa się z części nastawionej na wytrzymałość i tych kreujących atrakcyjny wygląd. Jednowarstwowa ma nieco mniejszą wytrzymałość oraz elastyczność.

Kostka kamienna jest bardziej wytrzymała na mróz, wysoką temperaturę, promieniowanie UV oraz kwasy. Przy czym nie nasiąka wodą, a także nie ściera się. Wygląda schludnie i estetycznie, stąd jej spora popularność. Kostka z kamienia polnego ma nieregularny kształt, a przez to specyficzny wygląd. Raczej odchodzi się od tego typu rozwiązań, jednak jego zaletą jest możliwość swobodnego układania wyrobu bez równania.

Kształt kostki

Dla wielu klientów bardzo istotny jest także kształt kostki. Często jest tak, że koncepcja wymaga określonych zasobów materiałów, aby całościowy efekt wizualny mógł zostać osiągnięty.

Bardzo klasycznymi formami są kwadraty (uniwersalny i prosty) i cegiełki (do układania prostych wzorków). Z bardziej nietypowych kształtów występują fale (efektowna i dekoracyjna, pozwalająca na tworzenie intrygujących motywów) i młotki (rzadko spotykany kształt, raczej dla specyficznych aranżacji). Wśród innych szablonów znajdują się trapez (wymaga umiejętnego rozplanowania i ułożenia, inaczej traci urok) czy kość (stosowana w alejkach miejskich czy na chodnikach publicznych).

Kształt to ważny wybór, gdyż tak naprawdę, poza samym wyglądem domu, to on aranżuje zewnętrzny efekt wizualny podwórza. Odpowiednie kolory i forma potrafią sprawić, że najzwyklejsze rozwiązanie stanie się nowoczesne oraz intrygujące.

Więcej na temat wyborów betonowych, kostki brukowej i jej rodzajów można znaleźć na stronie www.kamal.pl.

Dodaj komentarz