Deweloperzy Informacje Inne Przemysłowe Technologie

Zabytkowy domek – dwie strony medalu

unnamed(1)Zakup starego domku, przedwojennej kamienicy albo małego dworku jest marzeniem wielu osób. Zamieszkanie w tak oryginalnej nieruchomości, cechującej się niepowtarzalnym klimatem, stylem  architektonicznym, rozwiązaniami przestrzennymi, w postaci bardzo wysokich wnętrz, często ze zdobieniami na sufitach oraz ścianach naprawdę budzi wrażenie i mimowolnie przenosi nas myślami do wcześniejszych okresów. Momentu, kiedy obiekt był zamieszkiwany przez prawowitych właścicieli, a życie toczyło się według innych zasad.

Teraz posiadanie takiej nieruchomości, jakimi są pałace, zamki czy dworki jest po prostu modne. Stało się wyznacznikiem wysokiej pozycji majątkowej i towarzyskiej właściciela. Na terenie Polski znajduje się kilka tysięcy zabytkowych obiektów – część z nich została już dawno wyremontowana i służy jako prywatne rezydencje, inne wróciły do swoich pierwotnych właścicieli, część została przekształcona na hotele lub restauracje, a inne pozostały same sobie i niszczeją.

Chcesz kupić zabytkową nieruchomość – dobrze to przemyśl

Choć niewątpliwe posiadanie na własność takiej nieruchomości ma wiele zalet, wiąże się to również z wieloma utrudnieniami. Oczywiście na zakup mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby majętne, cena zależy przede wszystkim od stanu obiektu oraz położenia. Nabycie takiego obiektu to pierwszy krok, drugim jest jego rewitalizacja. Pomijając fakt, że to również jest kosztowne przedsięwzięcie, trzeba pamiętać o tym, że takie nieruchomości są najczęściej zabytkowymi obiektami – wpisanymi do ewidencji zabytków chronionych, a one rządzą się innymi prawami. W przypadku chęci rozpoczęcia remontu niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę. Przed wystąpieniem o wydanie decyzji inwestor musi uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych robót. Brak takiego pozwolenia oznacza, że wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę będzie niekompletny a pozwolenie nie będzie mogło być wydane. W chwili przeprowadzania prac niezbędny jest również inspektor nadzoru inwestorskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on wymagany przy realizacji takich inwestycji.

Dodaj komentarz