Deweloperzy Informacje

5 trendów z warszawskiego rynku mieszkaniowego

Pierwotny rynek mieszkaniowy ulega obecnie wielkim przeobrażeniom. Przemożny wpływ ma na nie pandemia oraz rosnąca migracja do wielkich metropolii. W niniejszym artykule przedstawimy pięć najważniejszych trendów, które w poprzednim i bieżącym roku zdeterminowały podejście klientów do mieszkań na sprzedaż w Warszawie.

Trend 1 – mieszkania na sprzedaż w Warszawie – mikroapartamenty

Zacznijmy od trendu, którego pojawienie się na rynku wykracza poza ramy czasowe pandemii, a mianowicie od mikroapartamentów. Są to bardzo małe mieszkania, których metraż oscyluje między kilkoma, a 20 metrami kwadratowymi. Od zwykłych, małych kawalerek różnicuje je jednak fakt, że cechują się one wyjątkowo wysokim poziomem wykończenia, umeblowania oraz zagospodarowania przestrzennego.

Klientem docelowym mikroapartamentów są bogaci, młodzi single, którzy ponad założenie rodziny, cenią rozwój swojej kariery zawodowej. Traktują oni także mieszkanie jako sypialnię, a nie jako przestrzeń spędzania czasu. Opisywane tu lokale zlokalizowane więc muszą być możliwie blisko biurowców. W przypadku Warszawy są to więc centralnie położone dzielnice lub okolice głównych arterii przejazdowych.

Trend 2 – Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych

Bardzo zbliżoną tendencją jest także nabywanie niewielkich mieszkań w centrum. Inaczej jednak, niż w przypadku mikroapartamentów, te nie muszą być kawalerkami, choć często tak jest. Nabywane są w celach inwestycyjnych. Trend ten spowodowany jest bardzo wysoką inflacją z początku 2022 roku oraz idącym z nią w parze zwiększeniem cen za m².

Nabywcy zamierzają odsprzedać je później z zyskiem lub wynajmować. Ważnym wyróżnikiem jest więc niewielki metraż. Ten zaś powodowany jest przez chęć zakupu jakiegokolwiek lokalu, po niższej cenie niż ta, po której zostanie on odsprzedany.

Trend 3 – Kupno mieszkań na obrzeżach miasta

W przypadku mieszkań na sprzedaż w Warszawie pewne trendy są stałe i niezmienne. Najważniejszym z nich jest decydowanie się przez klientów na lokale usytuowane w dzielnicach na obrzeżach, gdzie ceny za m² są znacznie niższe, niż w przypadku tych z centrum. W Warszawie są to Rembertów, Ursus, Białołęka, Targówek i Włochy.

Nic więc dziwnego, że na wspomnianych obrzeżach prowadzone są nowe inwestycje mieszkaniowe. Odpowiedzialni za nie deweloperzy realizują je według koncepcji gotowych osiedli, nazywanych też „miastami w mieście”. Idea ta sprowadza się do oddania przez dewelopera do użytku osiedla, które wyposażone jest w gotową infrastrukturę handlowo-usługową. Tą zaś stanowią wszelkiego rodzaju sklepy, siłownie, salony fitness, kawiarnie itd.

Przykład warszawskiego miasta w mieście

Idealnym przykładem przedstawionej powyżej koncepcji, osiedla przyjaznego mieszkańcom, jest Miasteczko Nova Sfera na warszawskiej Białołęce. Usytuowane jest ono na ulicy Marywilskiej 11. Całość tonie w zieleni, przestrzenie wspólne stanowią bowiem skwerki i place zabaw.

Deweloperem, który odpowiedzialny jest za oddanie do użytku wspomnianego osiedla, jest Victoria Dom – znana i doceniona marka. To polska firma, która od ponad 23 lat realizuje inwestycje mieszkaniowe na niemieckim oraz naszym, rodzimym rynku. W przeciągu swojego funkcjonowania oddała ona do użytku już ponad 6400 lokali mieszkaniowych. Warto więc kupować mieszkania jedynie od sprawdzonych i docenionych deweloperów.

Trend 4 – kupno działki pod zabudowę w okolicznych miastach

Kolejnym trendem, który mocno zarysował się na początku pandemii, jest także przenoszenie uwagi potencjalnych nabywców z mieszkań w wielkich metropoliach, na te usytuowane w okalających je małych miasteczkach. Oprócz chęci zaoszczędzenia pieniędzy (ceny w małych miejscowościach bywają o połowę mniejsze, niż w dużych), podyktowane jest to także chęcią oddzielenia swojej rodziny od wielkich skupisk ludzkich, a co za tym idzie potencjalnych źródeł zarażeń. Trend ten do niedawna cechował się także zainteresowaniem samymi działkami pod zabudowę. W tym ostatnim przypadku zahamowany został on ostatecznie wysoką inflacją z początku bieżącego roku.

Trend 5 – mieszkania w kamienicy

Na koniec, warto wspomnieć także o rosnącej popularności mieszkań w zabytkowych kamienicach. Te zaś zlokalizowane są najczęściej w centralnych dzielnicach miast, na starówkach lub w rewitalizowanych częściach miasta (niektóre fragmenty warszawskiej Pragi, Wrzeszcz w Gdańsku, Bydgoskie Przedmieście w Toruniu).

Miejsca te mają swoją duszę, a odpowiednie dofinansowanie sprawia, że na powrót stają się piękne. Ich nabywcy często kierują się względami finansowymi, a samą transakcją traktuję jako inwestycję. Później wynajmują zaś dane mieszkanie lub dokonują jego odsprzedaży.