Polecane Remonty

7 trików, które ułatwią nam wybranie płytek do małej łazienki

7-trikow-ktore-ulatwia-nam-wybranie-plytek-do-malej-lazienki_2
Jeśli nasza łazienka cechuje się niewielkim metrażem, powinniśmy dokładnie zaplanować jej wystrój. Jednym z elementów, który pomoże nam w optycznym powiększeniu wnętrza są właściwie dobrane i ułożone płytki. Oto 7 trików, dzięki którym nawet najmniejsza łazienka będzie wyglądać przestronnie i funkcjonalnie!

1. Odbijające powierzchnie naszym sprzymierzeńcem

Efekt optycznego powiększenia wnętrza uzyskamy, stosując w nim płytki i ceramikę o perfekcyjnie gładkiej, odbijającej światło powierzchni. Rozproszenie padających z lamp promieni sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać na większą niż w rzeczywistości. Podobny efekt osiągniemy też przy pomocy lustra – najlepiej jeśli zlicujemy je z powierzchnią płytek łazienkowych, tworząc jednolitą całość.

7-trikow-ktore-ulatwia-nam-wybranie-plytek-do-malej-lazienki_1

2. Małe czy duże płytki łazienkowe?

W niewielkiej łazience warto sięgnąć po większe płytki ułożone z minimalną fugą – dzięki nim wnętrze będzie wyglądać na przestronniejsze. Ciekawe rozwiązanie stanowią również prostokątne kafelki, które je optycznie poszerzą. Dla maksymalnego efektu, możemy też wykafelkować nimi jedną ścianę w kontrastowym odcieniu.

3. Wielkoformatowe płytki na podłodze + podwieszana ceramika

Ceramika sanitarna na podłodze stwarza w pomieszczeniu chaos, sprawiając jednocześnie, że wygląda na znacznie mniejsze niż w rzeczywistości. W powiększeniu wnętrza pomogą nam akcesoria montowane na stelażach podtynkowych, które nie będą zajmować miejsca na posadzce. Efekt ten spotęgujemy również, stawiając na wielkoformatowe płytki podłogowe.

4. Kafelki w jasnej i chłodnej kolorystyce

Czy kolory mogą mieć wpływ na to, czy odbieramy pomieszczenie jako małe czy jako duże? Oczywiście, że tak! Efekt optycznego powiększenia wnętrza uzyskamy, decydując się na płytki podłogowe łazienkowe utrzymane w jasnej, lecz chłodnej palecie barw. Nie musimy się przy tym martwić o to, że wtedy całe wnętrze będzie odbierane jako zimne – wystarczy je nieco ocieplić odpowiednimi dodatkami aranżacyjnymi.

7-trikow-ktore-ulatwia-nam-wybranie-plytek-do-malej-lazienki_3

5. Jakie dekory do małej łazienki?

Na wielkość pomieszczenia możemy też wpłynąć przy pomocy odpowiednio ułożonych dekorów. Pamiętajmy, że te poziome z szerokimi wzorami optycznie poszerzą wnętrze. Pionowe dekory sprawią z kolei, że będzie wyglądać na dłuższe niż w rzeczywistości.

6. Fuga w kolorze płytek

W małych łazienkach warto zrezygnować z kontrastowych fug na rzecz tych w kolorze jak najbardziej zbliżonym do płytek. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych podziałów, które mogłyby optycznie zmniejszyć dostępną przestrzeń, jak również wprowadzić do niej chaos. Jednolite powierzchnie i uporządkowany rozkład zdecydowanie sprzyjają małym pomieszczeniom!

7. Jak ułożyć płytki, aby optycznie powiększyć wnętrze?

Jeśli chcemy optycznie wydłużyć pomieszczenie, powinniśmy wykończyć ścianę płytkami do 2/3 wysokości, a pozostałą część pomalować farbą. Oczywiście, emalia powinna korespondować kolorystycznie z glazurą i fugą, tworząc wrażenie jednolitości. Warto też dokładnie oddzielić płytki od farby przy pomocy dekoracyjnej listwy.

Dodaj komentarz