Polecane

Agregaty prądotwórcze – jakie urządzenie wybrać do domu, a jakie na budowę?

33418581 - gasoline powered, ten horsepower, emergency electric generator isolated on white background.

Organizatorzy imprez plenerowych i działkowicze, a także pracownicy budowlani, wiedzą jak przydatnym urządzeniem jest agregat prądotwórczy. Warto zaopatrzyć się w to urządzenie też na wypadek awarii prądu w domu. Czym właściwie jest agregat prądotwórczy i jak wybrać model odpowiadający własnym potrzebom? Oto najważniejsze informacje!

Do czego służy agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które oczywiście produkuje energię elektryczną. Budowa agregatu opiera się na prądnicy synchronicznej, rozdzielnicy elektrycznej, silnika spalinowego i modułu pozwalającego kontrolować pracę generatora prądu. Dostępne obecnie na rynku agregaty prądotwórcze są zasilane silnikami dwusuwowymi, czterosuwowymi lub silnikami diesla. Mniejsze modele agregatów prądotwórczych najczęściej wyposażone są w silniki benzynowe. Praca każdego takiego urządzenia polega na zamianie energii mechanicznej w elektryczną.

Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Aby zakupić odpowiedni agregat przede wszystkim musimy wiedzieć, jakiego zasilania wymagają odbiorniki, które będzie zasilał generator prądu elektrycznego – czy są to odbiorniki jednofazowe czy trójfazowe. Ponadto, należy także prawidłowo zliczyć moce odbiorników (osobno jednofazowych i trójfazowych), które chcemy jednocześnie zasilać generatorem prądu, aby uniknąć jego przeciążenia.

Agregaty prądotwórcze do domu

W gospodarstwie domowych mamy zarówno urządzenia o małej mocy (o napięciu maksymalnym 230 V), z silnikami jednofazowymi, jak również urządzenia o dużej mocy. Do zasilania sprzętów elektronicznych z pierwszej kategorii wystarczy zakupić agregat prądotwórczy jednofazowy. Z kolei do zasilania sprzętu o dużej mocy (odbiorników trójfazowych 3~400 V), np. kuchni czy ogrzewań elektrycznych, potrzebny jest agregat prądotwórczy trójfazowy. Warto zwrócić uwagę, że agregaty prądotwórcze do domu mogą być wyposażone w gniazdo jednofazowe i trójfazowe, dzięki czemu mogą służyć do zasilania różnych urządzeń.

Agregaty prądotwórcze na budowę

Agregat używany jest też często podczas budowy i różnych robót remontowych. W tym przypadku zdecydowanie potrzebny jest solidny model, który sprawdzi się do ciągłego użytku, a nie tylko w awaryjnej sytuacji, a taki model możesz sprawdzić na stronie https://specnarzedzia.pl/120402-agregaty-pradotworcze. Poza tym agregaty prądotwórcze na budowę powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, aby mogły bezpiecznie stać na zewnątrz budynku. O odporności na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych informuje kod IP. Agregat z kodem IP 23 – 25 może stać na zewnątrz, ale tylko pod zadaszeniem, natomiast agregat z kodem IP 55 i więcej, może stać w dowolnym miejscu. Przy dużym, wielogodzinnym poborze prądu, ważna jest również pojemność zbiornika paliwa. Na karcie produktu znajdziemy informację, jaki czas pracy agregatu przewidziany jest na jednym tankowaniu. Zaawansowane modele posiadają licznik poziomu paliwa, co może się okazać przydatną funkcją. Znaczenie może mieć też poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Większość agregatów wytwarza hałas od 88 do 98 decybeli. Jest to głośność o dużym natężeniu, która jest niezdrowa na słuchu. Z tego powodu do dłuższej pracy polecane są agregaty prądotwórcze, których poziom hałasu oscyluje w granicach 60 do 75 dB – cena takich urządzeń jest oczywiście znacznie wyższa. Niektórzy producenci proponują agregaty na budowę w dwóch wersjach – bez wyciszenia oraz z wyciszeniem (ze specjalną dźwiękochłonną obudową).

Dodaj komentarz