Altana ogrodowa: jaką wybrać podłogę?

Jeśli masz duży ogród, warto jakoś zagospodarować tę przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zbudowanie altany. Dzięki temu nie tylko wykorzystasz wolną powierzchnię, ale także uzyskasz przytulne miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Typ altany i materiał, z którego zostanie wykonana, należy dobrać do stylu, w jakim utrzymany jest Twój dom. Poza wzniesieniem ścianek, wybraniem pokrycia dachowego i samego wyposażenia, musisz się też zatroszczyć o odpowiednią posadzkę.

Altana ogrodowa – z czego zrobić?

Chyba najbardziej uniwersalnym i najchętniej wybieranym materiałem na altanę jest drewno, szczególnie sosnowe lub świerkowe. Jest bardzo łatwe w montażu i trwałe, o ile będziemy pamiętać o regularnej impregnacji. Altana może być też murowana; będzie na pewno bardziej trwała, choć znacznie trudniejsza w wykonaniu. Nieco rzadziej spotyka się altany metalowe, które muszą być zabezpieczone przed działaniem korozji (a ponadto są narażone na kradzież).

Zdarza się, że zamiast wzniesienia altany od podstaw, ktoś decyduje się na zakup gotowej konstrukcji stawianej bezpośrednio na trawie. Jest to może sposób ekonomiczny, ale mało komfortowy w użytkowaniu. Naturalne podłoże będzie uzależnione od warunków atmosferycznych, łatwo o podtopienia czy zbieranie się błota.

Posadzka w altanie ogrodowej. Czego użyć?

Jeśli już zdecydujemy się na przygotowanie podłogi pod altanę, warto zastosować takie rozwiązanie, by było zarówno łatwe w utrzymaniu, jak i estetyczne.

Posadzka drewniana do altany

Przed położeniem drewna należy przygotować betonową wylewkę. Naturalny wygląd sprawi, że właściwie każda altana będzie się prezentowała elegancko. Oczywiście drewno na posadzkę musi być odpowiednio zabezpieczone, zarówno lakierem i substancjami impregnującymi, jak i środkami chroniącymi przed owadami. Podłoga drewniana niestety jest narażona na ścieranie, poza tym nie będzie zbyt odporna na zimno i wilgoć.

Kostka brukowa do altany

Kostka brukowa co prawda nie prezentuje się tak dobrze, jak chociażby drewno, ale jest za to dużo bardziej wytrzymała. Nie atakują jej owady, nie uszkodzą jej też nadmierne opady. Wyłożenie posadzki kostką brukową w altanie to z pewnością dość tani sposób, a przy okazji łatwy w montażu.

Posadzka kamienna w altanie

Do wykonania posadzki z kamienia naturalnego najlepiej zatrudnić fachowców, ponieważ nie jest to proste zadanie. Kamień na podłodze nie tylko świetnie wygląda, ale cechuje się też ogromną wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, nie zniszczy go także codzienne użytkowanie.

Szeroki wybór posadzek do różnych pomieszczeń możesz znaleźć na http://www.centrumposadzek.com.pl/

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *