Beton SCC (samozagęszczalny) – cena, receptura, zastosowanie

bd7c1b238c795dc6507c4fb7396d3f87a7e87e78Jeden z najbardziej innowacyjnych produktów stosowanych w branży budowlanej – beton SCC. Dlaczego jest lepszy od standardowego betonu? Jakie są jego najważniejsze zalety? Czy zastosowanie betonu samozagęszczalnego może przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z  pracami budowlanymi? Sprawdźmy!

Czym jest beton samozagęszczalny?

Beton samozagęszczalny to innowacyjny, bardzo płynny materiał konstrukcyjny, który rozpływa i odpowietrza się pod własnym ciężarem, dzięki czemu doskonale sprawdza się m.in. w szczelnym wypełnianiu form o nietypowych kształtach oraz „otulaniu” elementów o bardzo gęstym zbrojeniu. Co ważne, beton SCC (z ang. self-compacting concrete), w odróżnieniu od standardowego betonu, do osiągnięcia pełnego zagęszczenia nie wymaga stosowania metod wibracyjnych.

Beton samozagęszczalny – zastosowanie

Beton SCC najczęściej wykorzystywany jest do celów architektonicznych oraz budowlanych. Doskonale sprawdza się np. przy tworzeniu elewacji betonowych, a także przy standardowych pracach na budowie. Jak się okazuje, równie chętnie stosowany jest w celach dekoracyjnych, ponieważ może tworzyć perfekcyjnie gładkie powierzchnie lub odwzorowywać szalunki o skomplikowanych fakturach.

Choć cena betonu samozagęszczalnego jest wyższa od ceny zwykłego betonu (co jest szczególnie zauważalne w przypadku betonów niskiej jakości), SCC umożliwia między innymi:

  • zmniejszenie pracochłonności formowania poszczególnych elementów;
  • skuteczne betonowanie konstrukcji o znacznym stopniu uzbrojenia, a także elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach;
  • precyzyjne odwzorowanie powierzchni form bez tzw. raków czy pęcherzy;
  • szybsze wykonywanie konstrukcji, związane ze stosunkowo krótkim czasem formowania elementów oraz szybkim wbudowywaniem mieszanki betonowej.

Co więcej, beton samozagęszczalny nie wymaga sztychowania ani wibrowania, wykazuje wysoką odporność na warunki atmosferyczne, a także pozwala znacznie zmniejszyć koszty, związane z wykonywaniem różnego rodzaju konstrukcji budowlanych.

Wiele informacji na ten temat, można znaleźć na stronie internetowej: http://betonnadom.pl/zanim-kupisz/faq/beton-samozageszczalny-o-jego-przeznaczeniu-i-wlasciwosciach.

Receptura betonu samozagęszczalnego

Do stworzenia betonu samozagęszczalnego, wymagana jest zwykle większa ilość cementu i składników drobnoziarnistych niż w betonach tradycyjnych. Beton SCC to mieszanka, która wyróżnia się stosunkowo niskim współczynnikiem w/c, czyli ilością wody do cementu. Co więcej, w przypadku betonu samozagęszczalnego stosuje się również zwiększoną ilość tzw. superplastyfikatora – upłynniacza, stanowiącego specjalistyczną domieszkę, która wpływa na polepszenie właściwości mieszanki betonowej. Zwykle do produkcji betonów samozagęszczalnych, używa się także wysokiej klasy cementu, kruszywa o specjalnie dobranym uziarnieniu i dodatku pyłu krzemionkowego.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *