Blaty betonowe do kuchni – czy to korzystne rozwiązanie?

Urządzając kuchnię robimy wszystko, by była jak najbardziej funkcjonalna, szczególnie jeśli nie dysponujemy dużym metrażem. Starannie dobieramy sprzęty, a wykańczając ściany i podłogę staramy się wykorzystywać tylko materiały najwyższej jakości. Kuchnia to bezsprzecznie jedno z najważniejszych miejsc w domu, zwłaszcza gdy lubimy przygotowywać posiłki dla całej rodziny. Elementem, któremu musimy poświęcić szczególną uwagę podczas remontowania tego pomieszczenia, jest blat. Musi być możliwie jak najtrwalszy, a przy tym dopasowany do wystroju wnętrza. Czy zatem blat betonowy do kuchni spełni swoje zadanie?

Z czego wykonywane są blaty kuchenne?

Szeroki wybór materiałów, które wykorzystywane są do produkcji blatów kuchennych, gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy zatem zdecydować się m.in. na:

  • blaty kamienne – wykonywane najczęściej z granitu i bazaltu, ale także z marmuru czy trawertynu. Najdroższe z nich są granitowe, jednak jednocześnie wykazują się największą wytrzymałością. Nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, ponieważ ich powierzchnia dobrze opiera się wilgoci i nie ulega zabrudzeniom czy uszkodzeniom;
  • blaty ceramiczne – zbudowane z płytek przyklejonych do płyty wiórowej. Podobnie jak w przypadku ścian czy podłogi, płytki wymagają zastosowania fug. Najczęściej do wykonania takiego blatu wykorzystuje się te same płytki, które znalazły się też w innych miejscach kuchni;
  • blaty szklane – oczywiście ze szkła hartowanego, któremu nie zaszkodzi podgrzany do czerwoności garnek. Choć wyglądają efektownie i nadają kuchni nowoczesnego wystroju, mogą na nich powstawać zarysowania, nie są też tak odporne na uderzenia;
  • blaty drewniane – należące do najpopularniejszych ze względu na naturalność wykończenia. Drewno w blacie kuchennym musi być twarde i wytrzymałe, tak by nie ulegało odkształceniom. Trzeba je też odpowiednio zabezpieczyć, bo bardzo łatwo o rysy;
  • blaty metalowe – doskonale komponują się z kuchnią, gdzie również inne sprzęty (lodówka, piekarnik, zmywarka) mają metalową obudowę. Choć są proste w utrzymaniu, mogą ulec zarysowaniom, z czasem występuje też ryzyko korozji.

Jeśli żadna z tych możliwości do nas nie przemawia, możemy też zastanowić się nad blatem betonowym.

Jak powstają kuchenne blaty betonowe?

Oczywiście beton to niejedyny materiał wykorzystywany do produkcji takich blatów. Jest on mieszany razem z piaskiem, żwirem i wodą. Mieszanka zostaje wlewana do odpowiedniej formy (po tym, kiedy określone są już dokładne wymiary i kształt blatu), a po ostygnięciu całość jest pokrywana impregnatem, co jeszcze bardziej wydłuża trwałość. Standardowo beton po takiej obróbce przyjmuje ciepły, szary kolor, który łatwo dopasować do mebli i sprzętów, jakie zakupiliśmy do kuchni. W procesie produkcji mogą też zostać dodane pigmenty pochodzenia naturalnego, np. z marmuru czy kwarcu, co pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej eleganckiego, nowoczesnego wyglądu.

Wielbiciele bardziej ekstrawaganckich rozwiązań czasem proszą też producentów, by w formule blatu zatopić różne dodatki, które pełnią funkcję ozdobną i decydują o niepowtarzalnym charakterze kuchni. Wykorzystywane są do tego chociażby kamienie, elementy metalowe, a nawet muszelki.

Zastanawiasz się nad betonowym blatem do swojej kuchni? Zajrzyj tutaj: https://lampybetonowe.pl/blog/blaty-betonowe-kuchni-lazienki-d/.

Blat betonowy w kuchni – zalety

Beton jest przede wszystkim materiałem twardym i bardzo wytrzymałym. Dzięki temu nie musimy się martwić, że na powierzchni naszego blatu powstaną nieestetyczne zarysowania czy ubytki. Nic się nie stanie, kiedy coś wylejemy, ponieważ blaty betonowe nie są nasiąkliwe, nie odbarwiają się też w trakcie korzystania, dlatego zachowują pierwotny kolor.

Zaletą betonu jest łatwość utrzymania go w czystości. Do umycia blatu betonowego będziemy potrzebowali jedynie wilgotnej szmatki i łagodnych środków czyszczących. Dodatkowo, ze względu na strukturę pozbawionej szczelin, korzystanie z takiego blatu jest bardzo higieniczne, ponieważ nigdzie nie zalegają resztki jedzenia.

Betonowy blat to doskonałe rozwiązanie do każdej kuchni. Dobrze się prezentuje i łatwo go dopasować do pozostałych elementów, przez co nie tylko pełni najważniejsze funkcje, ale także podnosi estetykę pomieszczenia.

Cena betonowych blatów nie jest też zbytnio wygórowana. Za 1 metr zapłacimy ok. 1800 zł, co nie jest wysokim kosztem, biorąc pod uwagę, jak bardzo trwały i przyjemny dla oka efekt otrzymujemy.

Blat betonowy możesz zamówić na https://lampybetonowe.pl/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *