Budowa wiaty – jak to zrobić?

Wiata to nic innego jak prosta, zadaszona konstrukcja mająca za zadanie chronić przedmioty znajdujące się pod nią przed deszczem i innymi opadami atmosferycznymi. Jak samodzielnie wykonać solidną i trwałą wiatę?

Do czego służy wiata?

Pod wiatą trzymamy różne rzeczy jak. np drewno na opał, rowery, meble ogrodowe. W wielu przypadkach wiata służy jako zadaszenie dla samochodu. Jak wybudować wiatę na własnym podwórku?

Budowa wiaty w trzech krokach

Pierwszym krokiem przy każdej budowie, również wiaty, jest wylanie fundamentu. Najpierw wyznaczamy teren wielkości wiaty i oznaczamy go. Można to zrobić przy pomocy sznurka przymocowanego do wbitych w ziemię palików. Następnie robimy wykop na fundament i w razie obsypywania się ziemi szalunku drewnianego. Do fundamentów najlepiej zamówić beton towarowy w cementowni. Jeśli natomiast wiata nie będzie duża, można zrobić beton samodzielnie przy pomocy betoniarki. Przy wylewaniu fundamentów należy pamiętać o wmurowaniu wsporników, na których będziemy robić konstrukcję zadaszenia naszej wiaty.

Wylane fundamenty muszą dobrze wyschnąć, a beton musi się związać. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, należy odpowiednio pielęgnować wylewkę. Podczas schnięcia i kurczenia się betonu mogą powstać rysy i pęknięcia, dlatego beton trzeba polewać wodą przez 7 kolejnych dni. 

Po wyschnięciu fundamentów można przystąpić do wykonania konstrukcji pod zadaszenie. W zależności ciężkości materiału kryjącego, konstrukcja musi być odpowiednio wytrzymała. W przypadku wiat poleca się zadaszenia z lekkich i łatwych w montażu pokryć.

Wybór materiału na dach wiaty

Wiata powinna być częścią zabudowy i pasować do jej całości. Jeśli więc dom pokryty jest blachodachówką to również na wiacie powinna się ona znaleźć. Trzeba jednak pamiętać, że blachodachówka nadaje się do krycia powierzchni o nachyleniu powyżej 12 stopni. Do wity o dachu płaskim lub małym kącie nachylenia odpowiednia będzie blacha trapezowa. Zarówno jeden i drugi materiał jest bardzo lekki, więc i konstrukcja pod dach może być lekka. Ponadto dachy blaszane są bardzo łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe. 

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *