Polecane

Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to dla wielu bardzo ważna decyzja, często jedna z najtrudniejszych w życiu. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu w większości wiążemy z tym miejscem przyszłość i będziemy spędzać w nim wiele czasu.

Warunki zakupu mieszkania

Zdarza się , że mieszkanie traktujemy jako inwestycję, w tym wypadku również jest to bardzo istotna kwestia, nie chcemy przecież zmarnować naszego kapitału. Niezależnie jednak w jakich celach planujemy zakup mieszkania, powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć naszą decyzje i wziąć pod uwagę najważniejsze aspekty.

  1. Lokalizacja
    Stawiana przez wielu agentów nieruchomości na pierwszym miejscu lokalizacja ma kluczowe znaczenie. Dla wielu ma znaczenie indywidualne i zależy od preferencji i tego, czego najbardziej potrzebujemy. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę między innymi, jakimi środkami transportu poruszamy się na co dzień oraz jakimi planujemy w przyszłości. Być może aktualnie korzystamy z transportu publicznego, ale w przyszłości planujemy zakup auta lub preferujemy przejazdy rowerowe. Warto wtedy adekwatnie do metody przemieszczania się przeanalizować możliwości, jakie daje nam okolica. Czy posiada odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę?
     Równie ważne są miejsca, z jakich korzystamy na co dzień. Dla jednych najważniejszy będzie blisko położony sklep spożywczy, fani sportu wybiorą natomiast siłownie lub park w niedalekiej okolicy, rodzice zwrócą uwagę na plac zabaw czy przedszkole.
     W tym momencie warto również zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego, z którego uzyskamy informacje o planowanych inwestycjach. Nie chcemy się przecież rozczarować, gdy z naszego nowego mieszkania, zamiast widoku na park zastaniemy obraz autostrady.
  2. Funkcjonalność
    Skupmy się na naszych potrzebach. Przeanalizujmy czego potrzebujemy od mieszkania, ile pomieszczeń, ewentualnie warto rozważyć czy w przyszłości będzie możliwość dobudowy pokoju. Kuchnia jest tu bardzo ważną kwestią. Jedni wybiorą opcje kuchni otwartej inni zamkniętej. Musimy zastanowić się, co jest dla nas priorytetem, czy jesteśmy pasjonatami gotowania i wybierzemy większą ilość blatów, szafek kosztem zamkniętej przestrzeni, czy może jednak ważniejszy jest dla nas przestronny salon i możliwość kontaktu z gośćmi bez zostawiania potraw na ogniu.
  3. Rynek pierwotny czy wtórny
    Jak dowodzą badania, ponad 50% kupujących nawet nie bierze pod uwagę mieszkań z rynku wtórnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w większości mieszkania takie trzeba poddać remontowi, co skutkuje niejednokrotnie poświęceniem większej ilości czasu. Nowe mieszkania nie wymagają remontu, nabywca sam decyduje o wystroju a nowoczesne budownictwo ułatwia możliwość ewentualnej sprzedaży. Jednak to starsze mieszkania w większości wypełniają mapy najbliższego centrum miasta i są w stanie zapewnić więcej zieleni oraz przestrzeni.
  4. Cena
    Tutaj głównie powinniśmy skupić się na naszym budżecie oraz jak wysoki kredyt jesteśmy w stanie spłacać. Należy dokładnie przeanalizować potrzeby i możliwości. Warto również nie spieszyć się z decyzją zakupu mieszkania i już wcześniej przeglądać dokładnie rynek nieruchomości, by rozeznać się w cenach.
  5. Ocena ostateczna
    Jedna z ostatnich i najważniejszych decyzji, gdy znajdziemy już wymarzone mieszkanie. Jeżeli sami nie do końca znamy się na nieruchomościach, warto w tym momencie zatrudnić fachowca, który zajmie się takimi szczegółami jak ocena ścian, sprawdzenie instalacji, czy montaż okien. Ułatwi to ostateczną decyzję.

Definitywnie nie w każdym dużym mieście znajdziemy tak satysfakcjonujące połączenie jak na przykład mieszkania Zabłocie Kraków. Musimy być wytrwali w poszukiwaniach a na pewno znajdziemy odpowiednie lokum!

Dodaj komentarz