Co wiemy o sterownikach LED?
Z roku na rok oświetlenie LED cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w zastosowaniach komercyjnych, w obiektach użyteczności publicznej, ale również, a może przede wszystkim, w domach. Poniżej krótkie kompendium wiedzy o sterownikach LED, ich rodzajach, zastosowaniu oraz licznych zaletach.
W skład zestawu oświetleniowego składającego się z taśmy LED wchodzi kilka elementów: taśma LED, na której znajdują się diody (dostępne są różne rodzaje taśm w zależności od rodzaju diod, oraz od tego, ile diod znajduje się na metrze taśmy), zasilacz, dzięki któremu możliwa jest zmiana napięcia zmiennego 230 V na napięcie stałe 12 V oraz sterownik LED, który wpina się między taśmę LED a zasilacz. Zamontowanie sterownika LED nie jest konieczne do samego świecenia, ale dzięki niemu można wygodnie korzystać z oświetlenia LED-owego. Umożliwia on sterowanie taśmą LED, tj.: ustawianie jasności, zmiana koloru, wybieranie trybu pracy itp.
Zastosowanie taśm i sterowników LED
Oświetlenie LED ma wiele zastosowań, od typowo komercyjnych, przez stosowanie w przestrzeni publicznej, do zastosowań typowo domowych.
Taśmy i sterowniki LED stosowane są w różnego rodzaju reklamach (znaki świetlne i litery przestrzenne). W ten sposób podświetlone napisy, logo i znaki zwracają uwagę bardziej niż te, do których podświetlenia wykorzystano neony czy świetlówki. Są bardziej czytelne i mają równomiernie jasną powierzchnię świecącą. Często używane są także w dekoracjach świątecznych i do podświetlania oraz dekorowania budynków.
W przestrzeni publicznej oświetlenie LED wykorzystywane jest m.in. w: sygnalizatorach sterujących ruchem ulicznym, oświetleniu bezpieczeństwa, oświetleniu wyjść ewakuacyjnych, oświetleniu miejscowym w środkach komunikacji publicznej, oprawach gruntowych wytyczających drogi (np. na autostradach).
W domach i mieszkaniach oświetlenie LED najczęściej znajduje zastosowanie w: oprawach akcentujących stopnie schodów, tzw. świetlikach, oprawach meblowych (pod półki i szafki, pod lustra, w szafach), oprawach z kolorowymi efektami świetlnymi, a także do dekoracji i podświetlenia ogrodów (oprawy zewnętrzne o wysokim stopniu szczelności).
Rodzaje sterowników LED
Podział sterowników przedstawia się następująco:
- sterowniki LED RGB
Stosowany do taśm LED RGB. Kontrolery te umożliwiają ustawienie dowolnego koloru oświetlenia za pomocą pilota. Dzięki nim można także wybierać tryb pracy i uzyskiwać różne efekty świetlne, np. ciągłe świecenie, migotanie, stroboskop, smużenie, płynna zmiana kolorów itp. Sterowniki LED RGB wyposażone są w piloty: radiowe (większy zasięg, brak konieczności celowania w odbiornik, możliwość schowania sterownika np. za płytą meblową), radiowe dotykowe (dodatkowo nowoczesne sterowanie – kolor np. wybiera się, przesuwając palcem po palecie barw na pilocie), na podczerwień (mniejszy zasięg i konieczność celowania w odbiornik – działanie podobne do pilota TV).
- sterowniki Audio RGB
– to kontrolery, za pomocą których można sterować taśmą RGB w rytm muzyki. Dźwięk jest przechwytywany przez wbudowany mikrofon albo przez złącze line in, do którego podłącza się odtwarzacz.
- sterowniki BiColor
– Stosowany do taśm LED bicolor. dzięki tym kontrolerom możliwa jest zmiana barwy światła (ciepła/zimna) i uzyskanie różnych efektów świetlnych (stroboskop, migotanie, płynne przejścia kolorów itp.).
- ściemniacze
– ten rodzaj kontrolerów służy do włączania i wyłączania oraz zmiany natężenia światła. Są wyposażone w piloty radiowe albo na podczerwień.
Zalety oświetlenia LED
Oświetlenie LED to nowoczesne i zaawansowane rozwiązanie, a co za tym idzie także bardziej złożone technologicznie. Ma ono liczne zalety, o których poniżej.
- niskie zużycie energii elektrycznej przy dużej jasności
– diody LED są energooszczędne w porównaniu do konwencjonalnych źródeł oświetlenia, ponieważ bezpośrednio zamieniają energię elektryczną na promieniowanie świetlne (rekombinacja promienista).
- długa żywotność
– diody LED są bardzo trwałe. Ich średnia trwałość jest kilkudziesięciokrotnie większa niż zwykłych żarówek. Te dobrej jakości mogą działać 30 000-100 000 godzin.
- małe rozmiary
– diody są bardzo małe w porównaniu np. do tradycyjnych żarówek czy świetlówek, dzięki czemu można je montować w miejscach niedostępnych dla innych rozwiązań, np. pod lustrem.
- odporność na uszkodzenia mechaniczne
– są odporne na wstrząsy i wibracje z uwagi na brak części szklanych i żarników, a poza tym mogą działać w szerokim zakresie temperatur (od -30 do 65°C).
- niskie napięcie zasilania
– pojedyncza dioda potrzebuje 2-4 V napięcia zasilania. Te połączone w szeregi potrzebują 12 V. Jest to bardzo bezpieczne napięcie, gdyż nie ma ryzyka porażenia.
- niska temperatura pracy
– diody LED nie nagrzewają się podczas pracy tak jak tradycyjne żarówki, dlatego też nie ma ryzyka pożaru.
- oszczędność przy konserwacji
– długa żywotność diod powoduje, iż nie wymagają one konserwacji.
- brak emisji w zakresie UV i podczerwieni
– światło diodowe nie zawiera szkodliwych ultrafioletu i podczerwieni.
- wąskie pasmo promieniowania
– światło generowane przez diody ma wąskie pasmo promieniowania, dzięki czemu kolory są bardziej nasycone niż w przypadku innych źródeł światła.
- łatwe sterowanie
– sterowanie diod za pomocą modulacji PWM jest łatwe i dostępne, dzięki niskiemu, stałemu napięciu i dużej szybkości diod.
- ekologiczne rozwiązanie
– diody nie zawierają rtęci ani innych szkodowych dla środowiska naturalnego substancji. Z kolei dzięki temu, że są bardzo trwałe, rzadko się je wyrzuca.
- brak tzw. uderzenia prądowego przy włączaniu
– w przypadku diod nie ma tego efektu, który występuje podczas stosowania tradycyjnych żarówek – żarówka w chwili włączenia pobiera dużo większą moc niż nominalna, ponieważ żarnik jest zimny i dopóki się nie rozgrzeje, pobiera więcej prądu.
- kolorowe światło
– diody LED generują od razu światło konkretnej barwy, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dodatkowych filtrów. Kolory są bardzo nasycone.
Szeroki wybór sterowników do taśm LED można znaleźć tu: http://greenie-world.com/pl/produkty/7-tasmy-led-i-akcesoria.