Przemysłowe

Czy drewniane okna dachowe sprawdzą się w łazience?

Podczas aranżowania przestrzeni na poddaszu, łazienka jest jednym z najbardziej problematycznych pomieszczeń. Wynika to z częstych zmian temperatur i stale unoszącej się w powietrzu pary wodnej, która powoduje wilgoć. W związku z tym przyjęło się, że w takim wypadku lepiej zamontować okna plastikowe, które są odporne na wodę i zabrudzenia. Czy to oznacza, że drewniane okna dachowe w łazience to pomysł z góry skazany na niepowodzenie? Niekoniecznie.

Okna dachowe drewniane – dlaczego warto je kupić?

Nowoczesne okna dachowe, które znaleźć można w ofertach producentów, zazwyczaj dostępne są zarówno w wersji drewnianej, jak i plastikowej. O ile modele wykonane z PVC cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na łatwość pielęgnacji i nowoczesny design, nie brakuje osób, które wykańczając poddasze, nastawione są na zakup okien dachowych drewnianych. Nic dziwnego, wyróżniają się one bowiem niezwykle eleganckim i ponadczasowym wyglądem, który nadaje stylu i klasy każdemu pomieszczeniu. Nadają wnętrzu przytulny i ciepły charakter, są wytrzymałe i solidne, lecz wymagają nieco więcej troski i zaangażowania w ich pielęgnację. 

Drewniane okna dachowe nie do łazienki – obalamy mit

Z uwagi na wilgoć stale panującą w łazience czy kuchni, zazwyczaj w tych miejscach instalowane są okna dachowe z PVC. Wbrew popularnym opiniom, nie oznacza to wcale, że koniecznie należy zrezygnować z okien drewnianych w pomieszczeniach tego typu. Jeśli zależy nam na naturalnym drewnie, należy sięgać po surowce najwyższej jakości. Wszystkie drewniane okna dachowe Dakea zostały wykonane ze starannie wyselekcjonowanego i certyfikowanego (FSC) drewna sosny nordyckiej. Ze względu na niezwykle trudne warunki atmosferyczne, w których rośnie naturalnie, drzewa te charakteryzują się podwyższoną gęstością słoi, co czyni je budulcem najlepszej klasy. Wyróżnia się znacznie podwyższoną w porównaniu do innego rodzaju drewna trwałością i wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Ponadto producent pokrywa ramę okien warstwą ekologicznych farb i lakierów, tworząc dodatkową warstwę ochronną.

Czy okna dachowe z drewna w łazience to dobry pomysł?

Mając na uwadze charakterystykę okien dachowych z drewna oraz powyższe informacje, na temat dostępnych na rynku surowców, z których mogą być wykonane, raz jeszcze warto zadać sobie pytanie, czy sprawdzą się one w łazience. Odpowiedź brzmi tak. Wysokiej jakości drewniane okna dachowe Dakea z sosny nordyckiej z powodzeniem spełnią swoją funkcję nawet w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności. Decydując się na modele z drewna, należy mieć jednak na uwadze, że wymagają one o wiele więcej uwagi niż plastikowe odpowiedniki. Aby nie dopuścić do niszczenia i płowienia drewna, należy przede wszystkim regularnie czyścić ramę za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry nasączonej wodą ze specjalnym środkiem do pielęgnacji. Trzeba także pilnować stanu powłoki lakierniczej, dbać o stan uszczelek i smarowanie metalowych okuć. Ponadto co dwa lata konieczna jest konserwacja. Najistotniejszą jednak kwestią jest zapewnienie prawidłowej i wydajnej wentylacji pomieszczenia, w przeciwnym wypadku nadmiar wilgoci będzie wnikał w drewno. Jeśli wszystkie te czynności nie stanowią problemu, bez obaw można sięgać po drewniane okna dachowe do łazienki. W przypadku, kiedy zależy nam jednak na wygodzie, lepiej będzie zamontować w niej okna plastikowe.