Technologie

Czy na wyborze rekuperatorów można zaoszczędzić i jak wybrać najlepszy? Krótko i na temat, czyli wszystko, co powinniście wiedzieć przedstawione w przystępny sposób

Każda wentylacja mechaniczna składa się z wielu elementów. Zatem mamy kanały wentylacyjne z rurami pvc, czerpnię wyrzutnię, a także rekuperator z wentylatorami – nawiewnym i wywiewnym, który jest sercem całej instalacji. To od jego wyboru w dużej mierze zależy jej sprawność, choć równie ważny jest dobry projekt i odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych. Pytanie jednak brzmi, czy na wyborze rekuperatora można zaoszczędzić i jak wybrać najlepszy?

Rekuperator – dlaczego jest tak istotnym elementem wentylacji mechanicznej?

Nie byłoby sprawnej wentylacji mechanicznej i w ogóle jej by nie było bez rekuperatora. To urządzenie, które wyposażone jest w płyty pomiędzy którymi przepływa zużyte i świeże powietrze. Odzyskuje energię cieplną z zużytego powietrza i przekazuje ją do świeżego, które kanałami wentylacyjnymi trafia do pomieszczeń, w których zamontowane są anemostaty. W związku z tym temperatura w pomieszczeniach może być optymalna zarówno zimą, jak i latem. Oczywiście zimą rekuperator najsprawniej działa w najcieplejszej porze dnia, z kolei latem nocą, gdy czerpane powietrze ma najbardziej optymalną temperaturę. Rekuperator, który nie jest wyposażony w by-pass, stosowany m.in. w przypadku współpracy z gruntowym wymiennikiem ciepła, musi być wyposażony w nagrzewnicę wstępną, która zapobiega szronieniu w przypadku czerpania mroźnego powietrza zimą.

Jakie rodzaje rekuperatorów mamy do wyboru?

Decydując się na wentylację mechaniczną mamy do wyboru kilka rodzajów rekuperatorów. Krzyżowe są najbardziej podstawowe i najmniej wydajne jeśli chodzi o odzysk ciepła. Zaletą jest tu nie mieszanie się powietrza nawiewanego z wywiewanym. Odzysk ciepła może być na poziomie do 60%. Wymienniki przeciwprądowe są bardziej pożądane, gdyż mogą osiągać sprawność do 90%. Zatem jedynie 10% ciepła ucieka na zewnątrz. Innym rodzajem wymiennika jest obrotowy. Takie rekuperatory mają zarówno zalety, jak i wady. Powietrze nawiewane i wywiewane może się przenikać, w związku z tym do wnętrza mogą przedostawać się nieprzyjemne zapachy. W tym przypadku sprawność jest niższa niż w rekuperatorach przeciwprądowych i wynosi do 80%. Najsprawniejszym i zarazem największym pod względem gabarytów rozwiązaniem jest rekuperator przeciwprądowy-spiralny, który osiąga sprawność do 92%. Takie rekuperatory są nie tylko odporne na szronienie i zamarzanie, ale nie wymagają stosowania nagrzewnic wstępnych. Charakteryzuje je szczelność niemal 100%, zatem powietrze zużyte z nawiewanym nie ma prawa się mieszać. Wadą tego rozwiązania poza znacznymi rozmiarami jest cena. Jednak biorąc pod uwagę późniejsze oszczędności warto pochylić się nad tym rozwiązaniem.

Jak zaoszczędzić na wyborze rekuperatora?

Można wybrać obudowę wykonaną z tańszej blachy, jednak trzeba liczyć się z tym, że niesolidna konstrukcja rekuperatora wpływać będzie na głośność jego pracy, czyli znajdujących się wewnątrz wentylatorów czy też nagrzewnicy. Ta ostatnia wymaga dodatkowej energii do pracy, zatem należy się zastanowić, czy lepszym wyborem nie będzie rekuperator z by passem, który nie wymaga stosowania nagrzewnicy wstępnej. Jednostki o mniejszej mocy będą tańsze, jednak trzeba zainwestować w taki, który zapewni komfort wymiany powietrza bez zbędnych strat ciepła w całym budynku. Zatem nie warto oszczędzać na komponentach. Ewentualnie w miejscach, gdzie poziom smogu jest niższy nie trzeba wybierać najdroższych filtrów. Na tym elemencie można sporo zaoszczędzić, gdyż trzeba je wymieniać średnio co trzy miesiące, a w miejscach wyjątkowo zanieczyszczonych nawet częściej. W tych ostatnich nie ma jednak co oszczędzać na filtrach, które mogą chronić także przed alergenami, czy zapewniać optymalną wilgotność powietrza. Z takich udogodnień nie musisz korzystać, gdy mieszkasz blisko lasu czy w otoczeniu zieleni, a dodatkowo nie jesteś alergikiem.

Najlepszy rekuperator – poznaj nasze typy

Przyszedł czas na wybór najlepszego rekuperatora. Nasze typy to zdecydowanie rekuperatory przeciwprądowe i przeciwprądowo-spiralne. Te pierwsze sprawdzą się w domach jednorodzinnych, a drugie np. ekologicznych dużych centrach handlowych. Właściwe dopasowanie centrali wentylacyjnej jest gwarancją sprawności wentylacji mechanicznej.

Warto stawiać na najlepsze, najbardziej sprawdzone rozwiązania. Zbyt duża oszczędność może spowodować, że system wentylacji będzie nieefektywny. Zatem szukaj raczej promocji dobrych jednostek, niż tańszych zamienników.

Dodaj komentarz