Technologie

Czym powinien cechować się dobry napęd do bramy garażowej?

Napęd do bramy garażowej to urządzenie, dzięki któremu skrzydło bramy otwiera się i zamyka przy użyciu pilota. Oznacza to, że nie trzeba wysiadać z samochodu, aby czynność tą wykonać samodzielnie. Napędy różnią się oczywiście między sobą, dlatego przed zakupem należy bardzo dobrze zapoznać się z ofertą producentów. Na co zwrócić uwagę, aby wybór okazał się trafny?

Prędkość otwierania bramy

Napęd do bramy garażowej można uznać za jeden z lepszych, jeśli prędkość jej otwierania wyniesie 22cm/s. Standardowe napędy pracują najczęściej w tempie do 12 do 17 cm/s. Oznacza to, że czas oczekiwania na otworzenie bramy, może potrwać w ich przypadku około 30 sekund. Dla swojej wygody lepiej wybierz napęd o większej prędkości (niektóre modele otwierają bramę w 10 s).

Szybsze napędy przydadzą się tym osobom, których garaż graniczy bezpośrednio z ulicą lub mają niewiele miejsca na podjeździe. W takiej sytuacji blokowanie drogi przez pół minuty nie tylko tamuje ruch, ale także nie jest bezpieczne. Szybszy napęd to także wygoda w śnieżne i deszczowe dni. Pamiętajcie też, że ze względów bezpieczeństwa, napęd może zamykać bramę wolniej niż ją otwierać.

Siła działania napędu

Aby napęd do bramy garażowej działał skutecznie, jego siłę ciągnięcia lub pchania należy dopasować do wagi i szerokości bramy. Do małych i lekkich bram stosuje się najczęściej napędy o sile 400 N – 500 N, natomiast do tych największych i najcięższych – 1200 N. Napęd o sile 400 N zazwyczaj otwiera bramę o szerokości 3 metrów z prędkością wspominanych już 12 cm/s.

Pamiętaj, jeśli posiadasz szeroką bramę garażową, przeznaczoną na dwa pojazdy, musisz wybrać napęd o sile co najmniej 1000 N (bramy o szerokości 6 m). Ogólnie, im większa siła napędu, tym sprawniej uda Ci się otworzyć ciężką bramę. Możesz też pokusić się o napęd z regulowaną prędkością jego pracy, aby dopasować ją do własnych potrzeb.

Bezpieczny napęd do bramy garażowej

Każdy napęd powinien mieć zabezpieczenia, aby nie zagrażać osobom ani sprzętom, które mogą znaleźć się przypadkiem pod zamykającą się bramą. Oznacza to, że dobrej jakości urządzenia zatrzymają bramę, gdy ta natknie się na przeszkodę. Przed zakupem bramy dowiedz się, jaka jest siła jej maksymalnego nacisku oraz jakie mechanizmy bezpieczeństwa posiada.

Dobrej jakości napęd będzie dodatkowo wyposażony w zabezpieczenie przed nagłym opadnięciem bramy. Nie zawsze jest on częścią zestawu, dlatego należy go dokupić. Dobrym wyborem będzie także mechanizm awaryjnego otwierania bramy na wypadek uszkodzenia napędu. Przyda się on, gdy zgubisz swojego pilota do bramy lub zwyczajnie – gdy zabraknie prądu.

Odpowiednia częstotliwość i zużycie prądu

Jeśli napęd do bramy garażowej sterowany jest radiowo, koniecznie zwróć uwagę na to, na jakiej częstotliwości pracuje. Najlepszą i najbezpieczniejszą jest 868,35 Mhz. Inna częstotliwość (433,92 Mhz) może być natomiast podobna do tej, na której komunikują się posiadacze odbiorników krótkofalowych (mogą oni niechcący zakłócać prawidłową pracę bramy).

Pamiętaj, że napęd nie powinien też zużywać dużej ilości prądu. Lepiej więc wybieraj takie modele, które mają niskie jego zużycie w trybie czuwania a także podczas otwierania bramy. Niektóre napędy pobierają tylko 1 W mocy!

Dobre dopasowanie i gwarancja

Nie zapomnij, że do różnych bram garażowych pasują specjalnie dedykowane im napędy. Od rodzaju bramy zależy także, czy napęd będzie zamontowany w nadprożu, na ścianie bocznej (bramy segmentowe boczne), czy też na skrzydle bramy wewnątrz garażu (bramy uchylne). Napęd wybierz także pod kątem tego, jak często w ciągu dnia będziesz otwierać swoją bramę!

Wybierając napęd powinieneś także zasugerować się gwarancją producenta oraz dostępnością wsparcia technicznego z autoryzowanego serwisu. Dzięki temu, w przypadku awarii, będziesz miał do kogo zwrócić się o pomoc.

Wejdź na stronę Hormann i dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz