Przemysłowe

Dlaczego opłaca się inwestować w używane wózki widłowe?

Zakup nowego wózka widłowego wiąże się z niemałym wydatkiem. Szczególnie jeśli zależy nam na pojeździe przystosowanym do specjalistycznej pracy oraz wyposażonym w ekonomiczny silnik. Skutecznym sposobem na ograniczenie kosztów inwestycyjnych okazuje się zakup modelu używanego. Dlaczego warto na niego postawić? Podpowiadamy.

Brak obłożenia pracą

Wózek widłowy to dość spory koszt, więc zakup nowego pojazdu ma uzasadniony sens w przypadku jeśli szybko jest on w stanie na siebie zapracować. W innym przypadku warto rozważyć zakup modelu używanego. Po pierwsze nie wiąże się to z intensywnym użytkowaniem, a więc nie wpłynie w istotny sposób na jego żywotność. Po drugie nie ma sensu zakupu nowego pojazdu jeśli przez większość czasu będzie kurzył się na magazynie.

Warto pod tym względem zdawać sobie sprawę, że wózek widłowy może w niektórych przypadkach być zastąpiony przez inne urządzenie lub sprzęt, zwłaszcza w pracach mniej specjalistycznych. Inwestycja w nowy lub używany pojazd musi być więc bardzo dokładnie przemyślana uwzględniając zakres i czas pracy. W przypadku przykładowo firm budowlanych wózki widłowe nie zawsze należą do głównej i najważniejszej floty pojazdów. Używa się ich sporadycznie, głównie w trakcie transportu materiałów budowlanych z naczep.

Nowa firma i oszczędności

Używane wózki widłowe cieszą się zainteresowaniem szczególnie w przypadku młodych firm. Bardzo duże znaczenie w takim przypadku mają po prostu oszczędności. Nie dziwi więc fakt, że właściciel takiej firmy za wszelką cenę stara się ograniczyć nowe kredyty i zminimalizować niepewne wydatki. Nieprzemyślany wydatek może bardzo szybko doprowadzić do utraty płynności finansowej i sprowadzić na przedsiębiorstwo wiele problemów. W skrajnych przypadkach będzie konieczne odsprzedanie kosztownego sprzętu po niższej cenie, co wiąże się z niską gospodarnością dostępnych funduszy.

Brak pewności co do wyboru

Na rynku znajduje się cały szereg różnego rodzaju wózków widłowych, które można podzielić ze względu na rodzaj napędu, czy zakres zastosowania. W przypadku firmy, która dopiero się rozwija lub zmienia rodzaj magazynowanych towarów, precyzyjny wybór niezbędnego sprzętu nie jest wcale oczywisty. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest więc wypożyczenie lub zakup używanych sprzętów. W przypadku jeśli profil przedsiębiorstwa się ostatecznie zmieni to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby po prostu odsprzedać innej firmie używane wózki widłowe bez dużych strat finansowych.