Polecane

Docieplenie – kiedy ma sens?

Jeżeli warstwa termoizolacyjna domu nie do końca dobrze go ociepla, możliwe, że konieczna będzie jej wymiana lub modernizacja. Może okazać się jednak, że wystarczy samo docieplenie. Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe? 

Kiedy docieplać? 

Budynek może wymagać docieplenia w przypadku, gdy: 

  • stare docieplenie jest w złym stanie technicznym, co powoduje konieczność modernizacji, 
  • docieplenie jest w dobrym stanie technicznym, jednak nie zapewnia efektownej izolacji termicznej.

O ile docieplenie ścian z dociepleniem w dobrym stanie technicznym jest proste, modernizacja zniszczonej izolacji powoduje dużo więcej komplikacji i kosztów. Łączy się to bowiem z dodatkowymi kosztami renowacji, demontażu i utylizacji czy składowania. Docieplenie ścian z niewystarczającą izolacją techniczną polega natomiast jedynie na zainstalowaniu nowej warstwy dociepleniowej na już istniejącej. Rozwiązanie takie ma sens w przypadku, gdy stara warstwa termoizolacyjna nie wymaga dodatkowego wzmocnienia. 

Aby docieplić budynek konieczne jest odpowiednie sprawdzenie i przygotowanie „starej” warstwy izolacji. Oceną techniczną i ekspertyzą stanu powinni zająć się profesjonaliści. Warto więc w takim przypadku skorzystać z usług wykwalifikowanej firmy, np. docieplenia budynków Częstochowa. Fachowcy sprawdzą m.in.: technologię wykonywania ścian nośnych, klasyfikację ogniową dotychczasowego ocieplenia, rodzaje warstw nienośnych, stan warstw wewnętrznych ocieplenia itp. 

Zalety dobrze ocieplonego budynku 

Dobrze docieplony budynek to nie tylko nasz komfort użytkowania domu czy mieszkania oraz ładny wygląd zewnętrzny. Dobre docieplenie np. termoizolacje Częstochowa https://termobud.com.pl/, to przede wszystkim korzyści ekonomiczne i mniejsze koszty utrzymania domu. Warstwa izolacji termicznej skutecznie chroni przed niskimi temperaturami zimą oraz przed przegrzewaniem się budynku latem. Niezailozowane ściany mogą powodować straty ciepła na poziomie nawet 35%, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie gazowe czy większe zużycie opału. Jeżeli zadbamy o odpowiednie docieplenie, zaoszczędzimy na ogrzewaniu oraz pozytywnie wpłyniemy na środowisko naturalne. 


Dodaj komentarz