Inne Materiały Polecane Remonty

Ergonomiczna drabina aluminiowa do domu

Czy wybór praktycznej drabiny do naszego domu musi być trudny? Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Bezpieczeństwo

Cechą, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, kupując drabinę do domu, powinna być stabilna konstrukcja. Warto wybrać drabiny aluminiowe jednostronne lub rozstawne – wtedy wchodząc na nią będziemy czuć się pewnie. Wieszając obraz na ścianie lub wymieniając żarówkę w salonie, musimy czuć bezpieczny grunt pod nogami. Zwróćmy uwagę na wygodny i antypoślizgowy podest.

Ostatni stopień drabiny powinien być odpowiednio szeroki, co pozwoli na komfortowe korzystanie z drabiny. Wszystkie stopnie, z uwagi na bezpieczeństwo, powinny być pokryte antypoślizgową powierzchnią. Drabina 3-stopniowa powinna w zupełności wystarczyć do prac przewidzianych wewnątrz domu. Podest sięgający na wysokość 0,55 m pozwoli bezpiecznie sięgać do miejsc na wysokości 2,60 m. Najlepiej wybrać drabinę posiadającą nośność do minimum 150 kg, wtedy bez obaw postawimy na podeście wiaderko z wodą lub wniesiemy podręczny sprzęt.

Małe gabaryty – duże możliwości

Zarówno w mieszkaniu, jak i w domu cenimy sobie przestrzeń. Nic bardziej nie denerwuje, jak rozstawiony po kątach sprzęt domowy. Im mniejszy gabaryt drabiny, tym lepiej. Po złożeniu można ją schować na przykład do szafy i tym samym nie zagracać naszego pomieszczenia. Duże drabiny, przewidziane do prac przy domu i w ogrodzie, można umieścić w garażu. Jeżeli jednak chcemy mieć praktyczną drabinę pod ręką, przeznaczoną do prac domowych, świetnie sprawdzi się 3- lub 4-stopniowa drabina dwustronna. Zastąpi ona podręczny taboret, poszerzając zasięg prac i strefę komfortu.

Materiał

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę będzie waga drabiny. Postawmy na nowoczesną technologię, rezygnując z popularnej wersji ciężkiej, drewnianej drabiny. Najlepiej wybrać drabinę aluminiową. Materiał ten łączy w sobie wytrzymałość i niską wagę. Mocna konstrukcja zapewni bezpieczeństwo podczas domowych prac, a lekka waga ułatwi przenoszenie drabiny z miejsca na miejsce.

Drabiny do zadań specjalnych

Czasem standardowa drabina może nie wystarczyć. Jeżeli wykonujemy prace nie tylko w domu, ale i w garażu lub lokalu, będziemy potrzebować rozbudowanej wersji drabiny. Dzięki wielofunkcyjnej wersji dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Ułatwi wykonanie lekkich prac budowlanych i ogrodowych. Konstrukcja drabiny umożliwia zmianę formy i dostosowanie jej do aktualnie wykonywanego zajęcia.

Niezależnie od tego czy wybierzemy drabinę w mniej lub bardziej rozbudowanej formie, warto zwrócić uwagę na normy zgodne z EN-131 oraz gwarancję. Mając na uwadze powyższe aspekty, na pewno uda nam się w prosty sposób wybrać drabinę do użytku domowego. Do dzieła!

Dodaj komentarz