Polecane Remonty Technologie

Jak efektownie urządzić małą łazienkę?

bathroom-1336164_960_720 (1)Małe łazienki to główny problem mieszkania w bloku. Każdy przecież chce, aby znalazła się w niej wanna lub prysznic, ubikacja i umywalka. Przy naprawdę niedużym pomieszczeniu pojawia się więc całkiem duży problem. Na szczęście producenci armatury łazienkowej wychodzą na przeciw takim kłopotom i starają się je rozwiązać. Jak? Wprowadzając do oferty mniejsze, ale niezmiennie funkcjonalne urządzenia.

Prysznic czy wanna?

W przypadku małego pomieszczenia, zdecydowanie lepszym wyborem jest prysznic. Jaki więc wybrać? Standardowo wymiary kabiny prysznicowej wynoszą 80×80 lub 90×90 cm. Decydując się jednak na kabinę bez brodzika, optycznie powiększymy pomieszczenie. Dodatkowo zamiast kabiny może wykorzystać tylko szklaną ściankę lub drzwi, co nie tylko zaoszczędza wiele miejsca, ale także wygląda nowocześnie. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że przy takim wyborze, podłoga często będzie mokra i będzie trzeba ją wycierać po każdej kąpieli. Dla wszystkich miłośników wanien, którzy borykają się z problemem małej łazienki również jest rozwiązanie. Producenci oferują bowiem głębokie brodziki, które mogą służyć jako substytut wanny. W tym przypadku należy jednak wziąć pod uwagę również wysokość pomieszczenia.

Jednak dylemat: wanna czy prysznic nie jest jedynym. Osoby decydujące się mimo wszystko na wannę bowiem często zmuszone są zrezygnować z umywalki. Wybierając prysznic wcale nie trzeba. W ofercie sklepów znajdują się bowiem małe umywalki, które są równie funkcjonalne, co po prostu ładne i nowoczesne. Świetnym wyborem są także umywalki narożne z szafeczkami pod spodem – to idealne rozwiązanie, które maksymalnie wykorzystuje wolne miejsce w kącie pomieszczenia.

Natomiast wybierając sedes, warto zastanowić się nad podwieszanym. W wiszących miskach ustępowych bowiem instalacja i zbiornik na wodę nie są widoczne, a co za tym idzie – nie zajmują miejsca. Stojące sedesy natomiast posiadają odpływy pionowe, które umożliwiają zamontowanie ich bliżej ściany. Obie opcje posiadają więc swoje plusy i warto rozważyć je podczas urządzania łazienki.

Inne ważne elementy

Oczywistym jest, że samo urządzenie łazienki również wpływa na jej optyczne powiększenie lub pomniejszenie. Ważny jest więc każdy element. Nie bez znaczenia pozostaje kolorystka łazienki, która powinna być jedno, dwu lub maksymalnie trzykolorowa oraz oczywiście jasna. Natomiast wybierając płytki warto postawić na te duże, gładkie bez zdobień. Dekory może wyglądają ładnie, jednak tylko w dużych pomieszczeniach. W małych jednak wywołują poczucie przytłoczenia. Dobrze jest również wprowadzić kilka elementów oświetlenia, które rozproszą światło, co też optycznie powiększy pomieszczenie. A lustro? Im większe tym lepsze. Lustro bez ramy dodatkowo zwiększy wrażenie większej przestrzeni. W zależności od ilości przestrzeni można wybrać szafki stojące lub wiszące, których głębokość zaczyna się od 15 cm. Dzięki temu umieścisz tam detergenty czy ręczniki.

Urządzając małą łazienkę warto skorzystać z pomocy architekta i dekoratora wnętrz, którego pomysły na pewno maksymalnie wykorzystają niedużą przestrzeń, optycznie powiększając łazienkę i nie zagracając jej. Możesz również zainspirować się licznymi pomysłami, których mnóstwo jest w Internecie. Zapewne znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj jednak o tym, że Twoja łazienka powinna przede wszystkim podobać się Tobie.

Dodaj komentarz