Inne Polecane

Jak legalnie sprzedać dom – podatki i opłaty bez tajemnic

Często jesteśmy zmuszeni sprzedać dom w wyniku różnych sytuacji życiowych, które wymagają od nas nakładów finansowych. Poza tym w niektórych przypadkach potrzebujemy większego metrażu lub przeprowadzamy się do innego miasta. W takim wypadku najrozsądniejsza będzie sprzedaż domu, ale w korzystnej cenie i w pełni legalnie, czyli z odprowadzeniem wszystkich podatków i uiszczeniem opłat.

Na czym polega nienależny podatek od sprzedaży mieszkania?

Jeśli zależy nam na opłacalnej sprzedaży mieszkania, możemy pozbyć się nieruchomości po 5 latach (podatkowych, nie kalendarzowych) od czasu jej nabycia. Dzięki temu nie musimy składać zeznania podatkowego ze sprzedaży nieruchomości do urzędu skarbowego.

Co jednak w sytuacji, gdy minął już czas nienależnej sprzedaży lokalu lub wiele miesięcy brakuje do tego okresu? W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie szybkie obliczenie wysokości podatku od sprzedaży przed ustaleniem ceny, za jaką mieszkanie chcemy wystawić.

Podatek od lokalu przed upływem 5 lat

Jeśli okaże się, że przeczekanie 5 lat na sprzedaż mieszkania to dla nas za długi czas, możemy skorzystać z pewnego triku, który ułatwi nam wszystkie formalności. Wystarczy po prostu złożyć wniosek o ulgę na prywatne cele mieszkaniowe. Dzięki temu nie obejmie nas podatek od sprzedaży nieruchomości.

Polega to na tym, że pieniądze nabyte w wyniku sprzedaży swojej nieruchomości możemy zainwestować w zakup materiałów budowlanych, działki, mieszkania, elementów wyposażenia lub innych narzędzi, związanych z powstawaniem mieszkania albo domu.

Pamiętajmy, że z otrzymanych funduszy legalnie opłacimy raty kredytu hipotecznego lub innego zobowiązania finansowego, zaciągniętego na poczet budowy domu lub innego lokalu mieszkaniowego.

Czy trzeba informować urząd?

W swoim zeznaniu podatkowym musimy umieścić informację o tym, że chcemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Warto również wiedzieć, że po otrzymaniu środków finansowych, musimy wydać je w ciągu 24 miesięcy. Poza tym nie zapominajmy, że chodzi oczywiście o 2 lata podatkowe.

Szczegółowe informacje na temat podatku od sprzedaży nieruchomości, znajdziesz na tej stronie http://urzadskarbowy24.pl.


Dodaj komentarz