Polecane

Jak odmienić stary dom w 5 krokach i za małe pieniądze?

Kupno starego domu wiąże się zwykle z koniecznością gruntownego remontu. Jedne osoby to przeraża, a drugie motywuje, jednak faktem jest, że zawsze budżet jest ograniczony, dlatego warto przyjrzeć się niezbędnym pracom, które można wykonać także za mniejsze pieniądze.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Aby odmienić stary dom na samym początku trzeba zająć się stolarką okienną i drzwiową. Jeśli były właściciel o to zadbał i przed kilkoma laty wymienił okna, to mamy spory wydatek z głowy. Jeśli jednak są to okna kilkunastoletnie, czy starego typu, to najprawdopodobniej będą wymagały wymiany. Można zdecydować się na plastikowe, które mogą być pokryte okleiną imitującą drewno, co sprawia, że dopasuje się je nawet do tradycyjnej aranżacji elewacji domu. Takie okna są stosunkowo tanie w porównaniu z oknami drewnianymi czy aluminiowymi. Jeśli chodzi o wymianę drzwi wejściowych to w tym zakresie nie powinniśmy już oszczędzać. Warto wybrać dobry model antywłamaniowy.

Mycie elewacji

Drugim krokiem przy remoncie starego domu może być mycie elewacji. Ta usługa oferowana jest przez wiele firm sprzątających oraz remontowo-budowlanych. Wystarczy specjalna myjka ciśnieniowa, by pozbyć się zalegającego brudu. W przypadku starych murów warto użyć jeszcze osuszaczy. Po skończonej pracy można zweryfikować czy konieczne jest nałożenie nowego tynku, czy też wystarczy elewację pomalować. Jeśli nie ma dużych ubytków można przejść do malowania.

Malowanie elewacji

W przypadku malowania elewacji mamy do wyboru najlepszej jakości farby elewacyjne silikonowe. Aranżacje elewacji domów mogą prezentować się niezwykle efektownie, gdy zdecydujemy się na odpowiednią farbę. Istotne znaczenie ma fakt, by była ona odporna na działanie promieniowania UV, a także wilgoć w wysokim stopniu. Dzięki temu można cieszyć się odnowioną elewacją przez wiele lat. Decydując się na aranżację w stylu skandynawskim można wybrać tradycyjny jasny, szary tynk. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które nie wychodzi z mody. Sprawdzi się także w przypadku industrialnego domu. Oczywiście można zdecydować się również na elementy dekoracyjne, czyli pasy w innym kolorze lub modne okleiny.

Elementy dekoracyjne na elewację

Czwartym krokiem jest urozmaicenie wyglądu elewacji za niewielkie pieniądze. Można zdecydować się na kolorowe pasy. Na szarym tynku można wymalować takie w głębszym odcieniu szarości bądź też niebieskie, co będzie się prezentować nietuzinkowo. Pasy mogą przebiegać pomiędzy stolarką okienną wzdłuż całej elewacji. Można poprowadzić je symetrycznie, a na bokach budynku wymalować w innym miejscu. Zamiast pasów dobrze sprawdzi się imitacja boni. Można wybrać okleinę drewnopodobną, która będzie się dobrze komponować z drewnianą stolarką okienną. Świetnym wyborem będzie zarówno tapeta elewacyjna, jak i panel drewnopodobny. Obydwa rodzaje materiałów są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na elewację doskonale sprawdza się także sztukateria dekoracyjna, która będzie odpowiednim wyborem w przypadku domów o bryle dworków. Pięknie prezentuje się wokół okien, a także pod parapetami, sprawiając, że elewacja wygląda drogo i szykownie, a jednak nie wymaga bardzo dużego nakładu finansowego. Sztukaterię dekoracyjną można pozostawić w naturalnym, białym odcieniu albo przemalować na dowolny kolor. To element, który wyróżni Twój dom od innych posesji.

Wykończenie cokołu

Oczywiście cała elewacja wymaga remontu, zatem zajmując się ścianami, trzeba pomyśleć również o cokole. Sposobów jego wykończenia jest naprawdę wiele. Do najtrwalszych rozwiązań należą tynk, płytka klinkierowa lub kamień elewacyjny. Jeśli decydujesz się na elewację w pasy, to pasować będzie tynk mozaikowy na cokole, który doskonale będzie się komponował ze ścianami. Wybierając klasyczny biały kolor elewacji można zdecydować się na płytkę klinkierową, która obecnie występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego zamiast tradycyjnego ceglanego odcienia, możesz zdecydować się np. na czarny, jeśli chcesz stworzyć aranżację opartą na kontrastach. Kamień elewacyjny świetnie wygląda w zestawieniu z panelami drewnianymi lub drewnopodobnymi. Nadaje elewacji tradycyjny, rustykalny bądź też zakopiański charakter.

Pięć kroków i możesz cieszyć się odnowionym domem za niewielkie pieniądze. Wśród naszych propozycji na pewno znajdziesz takie, które pozwolą Ci zmieścić się w planowanym budżecie.

Dodaj komentarz