Jak wybierać kosiarki ogrodowe?

Wybór odpowiedniej kosiarki nie będzie skomplikowanym zadaniem, ale tylko pod warunkiem, że dobrze określisz wymagania pielęgnacyjne Twojego trawnika oraz własne oczekiwania wobec urządzenia koszącego. Różnią się przecież one swoimi możliwościami, przez co nie wszystkie z nich sprawdzą się w każdym ogrodzie. W jaki więc sposób wybrać najodpowiedniejszą kosiarkę?

Kosiarki pod rozmiar trawnika

Jeżeli posiadasz mały trawnik – do 50 m2, zdecyduj się na bezsilnikową kosiarkę ręczną – bębnową. Jej praca oparta jest na sile rąk, dlatego jeśli nie masz dobrej kondycji, skoszenie nią większych powierzchni będzie męczące i czasochłonne. Do trawników o powierzchni 100-400 m2 możesz natomiast wybrać bardziej wydajne kosiarki elektryczne (na kabel zasilający lub akumulator).

Do skoszenia powierzchni powyżej 400 m2, powinieneś wybrać kosiarkę spalinową. Jako urządzenie skuteczne i znacznie skracające czas pracy, jest ona przeznaczona zarówno do obszernych trawników, jak i nieużytków. Oczywiście możesz używać jej i na mniejszych powierzchniach, jednak Twoja praca będzie wtedy bardziej męcząca, ze względu na wagę urządzenia ograniczającą jego zwrotność.

Manewry i dokładność

Łatwość w manewrowaniu kosiarką jest istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność koszenia, zwłaszcza jeśli trawnik rośnie pomiędzy rabatkami i krzewami. Dla takich powierzchni najlepsza jest lekka i zwrotna kosiarka ręczna lub elektryczna na akumulator. Nie wybieraj natomiast urządzeń z kablem zasilającym, który utrudni Ci manewrowanie pomiędzy rabatkami i ogrodową architekturą.

Koszenie mniejszych trawników, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, będzie dość męczące i czasochłonne, jeśli zdecydujesz się na kosiarkę spalinową. Jest to urządzenie ciężkie i trudne w manewrowaniu. Używaj go raczej na pustych trawnikach, gdzie istotna jest wydajność i tempo pracy. Nie zapomnij, że im szersze urządzenia, tym trudniej nimi skręcać w czasie koszenia.

Ukształtowanie powierzchni

Kosiarki ręczne sprawdzą się dobrze na trawnikach o równych i niepochylonych powierzchniach, pozbawionych kamieni. Na nawet znacznie pochyłych gruntach, najlepiej poradzą sobie natomiast bardziej wydajne kosiarki elektryczne. Jednak i w ich przypadku powierzchnia trawnika powinna być równa (bez zagłębień). Pamiętaj, że urządzeniami zasilanymi prądem nie wolno kosić mokrej trawy!

Z roślinnością porastającą nierówny grunt, doskonale poradzi sobie kosiarka spalinowa. Możesz jej używać na nawet bardzo zachwaszczonych terenach, byle ich pochylenie nie przekraczało 20%. Na stromych zboczach mogłoby bowiem dojść do zaburzenia pracy silnika, wynikającego z jego niewystarczającego smarowania. Kosiarka ta poradzi sobie także z mokrą i wysoką trawą.

Przyjaźnie środowisku

Jeśli zależy Ci na przyjaznym dla środowiska koszeniu trawy, wybieraj urządzenia ręczne. Nie emitują one hałasu i spalin, ale za to w czasie koszenia wymagają dobrej kondycji fizycznej. Przyjazne środowisku są także kosiarki elektryczne na akumulator lub kabel zasilający. Są one jednak głośniejsze od ręcznych a ich praca ograniczona jest poziomem naładowaniem akumulatora lub długością kabla.

Kosiarki spalinowe należą do najgłośniejszych urządzeń, które dodatkowo emitują spaliny. Jest to cena za ich wydajność i skuteczność. Na szczęście możesz ograniczyć nieprzyjazne dla środowiska efekty ich działania, wybierając modele z wytłumiającą hałas obudową oraz silnikiem czterosuwowym, który zużywa mniej paliwa oraz emituje mniej zanieczyszczeń.

Dodatkowe funkcje

Jeśli zależy Ci, aby oprócz koszenia nawozić i odżywiać swój trawnik, zdecyduj się na kosiarki z możliwością mulczowania. Warto też, abyś wybierał urządzenia z funkcjami ułatwiającymi pracę, jak na przykład z centralnym regulowaniem wysokości noży tnących, czy też z funkcją automatycznego startu urządzenia (ułatwi Ci ona jego uruchamianie).

Pamiętaj, aby urządzenia do koszenia wybierać pod kątem swoich potrzeb i upodobań oraz rozmiaru i ukształtowania gruntów, które porasta Twój trawnik.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *