Polecane Remonty

Jak wybrać dobrego projektanta domu i wnętrz?

new-england-1336173_640

Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów z zakresy projektowania domu i wnętrz. To sprawia, że coraz trudniej dokonać właściwego wyboru – nie wszyscy architekci mają odpowiednie kompetencje, a ich doświadczenie często ogranicza się do kilkumiesięcznych praktyk w biurze architektonicznym. Jak wobec tego nie pomylić się i nie zatrudnić kogoś, kto nie spełni naszych oczekiwań?

Budowa domu to jedna z największych inwestycji w naszym życiu. Każdy, kto zdecyduje się na taki krok, musi stanąć przed wyborem zatrudnienia odpowiednich specjalistów – mowa nie tylko o ekipie budowlanej, ale również o architekcie, do którego należy przygotowanie projektu, według którego będą prowadzone dalsze prace. To właśnie dlatego tak ważne jest, by wybrany przez nas specjalista miał jak największe doświadczenie i właściwe kompetencje. Dotyczy to także projektanta wnętrz, który powinien zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale również o estetykę przestrzeni, nad którą pracuje.

Szukamy najlepszego architekta: na co zwrócić uwagę?

Szukając specjalisty z zakresu projektowania domu lub wnętrz mamy do wyboru dwie opcje – możemy skorzystać z usług profesjonalnego biura architektonicznego zatrudniającego od kilku do nawet kilkudziesięciu pracowników lub zdecydować się na zlecenie projektu samodzielnemu architektowi, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z dotychczasowymi projektami danego biura lub architekta. Dobrze skonstruowane portfolio lub prezentacja zrealizowanych zleceń powinny pomóc nam w podjęciu właściwej decyzji – jeśli zaprezentowane projekty odpowiadają naszej estetyce i jednocześnie świadczą o wysokich umiejętnościach projektantów, możemy zwrócić uwagę na pozostałe czynniki, o których nie można zapominać przy wyborze tego rodzaju specjalisty. Mowa przede wszystkim o cenie – warto zorientować się, jakie są średnie stawki za wykonanie projektu domu lub aranżacji wnętrz. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zapłacimy nawet kilka razy więcej niż u konkurencji. Należy jednocześnie pamiętać, że czasami niższa cena oznacza również niższą jakość – z tego względu warto dokładnie zapoznać się z poprzednimi realizacjami projektanta.

Poznaj opinię na temat wybranego projektanta

Niemal każdy specjalista, który wykonuje swój zawód przynajmniej od kilku lat, cieszy się określoną opinią. Jeśli szukamy projektanta domu lub wnętrz postarajmy się najpierw zorientować, jakie zdanie na temat jego pracy mają poprzedni klienci. Jeśli to możliwe, skontaktujmy się z jakąkolwiek osobą, która korzystała z usług danego architekta. Zapytajmy o to, jak przebiegała współpraca i czy w jej trakcie wystąpiły jakiekolwiek problemy. Opinii możemy poszukać także na forach specjalistycznych, na których klienci często wymieniają się swoimi doświadczeniami.

Dodaj komentarz