Remonty Technologie

Jak wybrać efektywny klimatyzator?

services-762103_640Klimatyzacja to najskuteczniejszy sposób zapewnienia optymalnej temperatury we wnętrzu mieszkania lub domu jednorodzinnego. Coraz wyraźniej odczuwalne zmiany klimatyczne powodujące zaostrzanie panujących również na naszych terenach warunków pogodowych powodują, że montaż klimatyzacji stał się z kaprysu – niemal standardem, zwłaszcza w przypadku osób wymagających, które oczekują w domu komfortowych warunków do życia czy pracy.

Ostre zimy oraz upalne lata wymuszają rozwój technologii związanych z efektywną klimatyzacją. Komfort cieplny jest wart każdej ceny, gdyż upały mogą utrudniać, czy nawet uniemożliwiać funkcjonowanie, ale każdy inwestor decydujący się na montaż systemu klimatyzacyjnego w swoim domu powinien przed zakupem zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat dostępnych na rynku typów klimatyzatorów i przynajmniej szacunkowo policzyć koszty montażu i późniejszego użytkowania klimatyzacji.

Komfort cieplny – co to takiego?
Podstawowe oczekiwanie związane z zakupem klimatyzatora dotyczy zapewnienia maksymalnego komfortu podczas codziennego funkcjonowania – niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Elementy mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia, gwarantujące organizmowi człowieka równowagę cieplną oraz dobre samopoczucie nazywa się komfortem cieplnym. Przeprowadzono na jego temat mnóstwo badań, z których wynika, że na komfort cieplny składa się zespół takich parametrów mikroklimatu, jak temperatura i wilgotność powietrza, a także jego prędkość. Idealne warunki funkcjonowania przy nieobciążającej pracy biurowej zapewnia temperatura latem 23-26°C oraz 20-24°C zimą, wilgotność względna sięgająca 40-60 % i prędkość powietrza w miejscach przebywania ludzi od 0,2 do 0,5 m/s. W takich miejscach czujemy się dobrze i możemy sprawnie wykonywać zadania. Jeżeli choćby jeden z tych czynników ulegnie zaburzeniu, u ludzi szybko pojawia się mało przyjemne uczucie duszności lub zimna i przeciągu. Z tego względu największą korzyścią z zainstalowania klimatyzacji jest gwarancja dobrego samopoczucia.

Idealny moment na montaż domowej klimatyzacji
Budowa nowego domu to najlepszy moment na instalację klimatyzacji, ale jeśli budynek już stoi, montaż systemu klimatyzacyjnego warto zgrać z planami remontowymi. Najważniejsze pytania nurtujące inwestorów na tym etapie dotyczą wyboru najbardziej efektywnego klimatyzatora i oczywiście kosztów związanych z jego instalacją. Wbrew obawom, koszty założenia klimatyzacji nie są duże, a za poprawę komfortu cieplnego mieszkańców warto zapłacić. Rozważając instalację klimatyzacji należy uwzględnić kilka podstawowych wydatków. Na całkowity koszt składa się cena zakupu urządzenia oraz cena niezbędnych do montażu materiałów i akcesoriów (rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytka maskujące oraz izolacja), a także sam koszt montażu. Takie zadanie warto zlecić fachowcom z doświadczeniem, którzy są w stanie zagwarantować rzetelność i wysoką jakość wykonania. Można ich znaleźć przez internet, w serwisach branżowych albo na portalach takich jak Oferteo.pl lub też wybrać ekipę z polecenia znajomych. Precyzyjne wykonanie prac wpływa na obniżenie kosztów użytkowania klimatyzacji w późniejszym okresie. Planując inwestycję trzeba wziąć pod uwagę również koszty systematycznego czyszczenia i konserwacji systemu.

Przegląd podstawowych typów klimatyzatorów
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Dzieli się je ze względu na takie kryteria, jak:

– typ montażu (dostępne są klimatyzatory ścienne, podstropowe, stojące, kasetonowe i kanałowe)

– liczba wewnętrznych jednostek przyłączonych do jednostki zewnętrznej (wyróżnia się klimatyzatory pojedyncze czyli popularne splity, multisplity oraz systemy VRV)

– tryb pracy (możliwy jest zakup urządzenia wyposażonego tylko w opcję chłodzenia lub urządzenia grzewczo-chłodzącego, które może pracować również jako pompa ciepła, ewentualnie jest wyposażone w nagrzewnicę elektryczną)

– sposób sterowania i budowa podzespołów – (wyróżnia się klimatyzatory klasyczne posiadające zwykłą sprężarkę o stałych obrotach oraz klimatyzatory inwerterowe z płynnie regulowanymi obrotami sprężarki)

Jaki klimatyzator wybrać – podsumowanie
Najprostszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split, które można zamontować zarówno na ścianach pomieszczenia, jak i przy suficie lub przy podłodze, ewentualnie w specjalnych kanałach. Splity są całkowicie wystarczające do pomieszczeń liczących do 25m2 powierzchni. Montaż jest prosty, więc można go wykonać we własnym zakresie. Klimatyzatory typu multisplit pozwalające podłączyć większą ilość parowników do jednej sprężarki są idealnym rozwiązaniem dla tych klientów, którzy planują zamontowanie klimatyzacji w większej ilości pomieszczeń. Atrakcyjną opcją w przypadku braku miejsca na zainstalowanie tych rozwiązań są klimatyzatory typu kompakt, w których parownik i sprężarka są połączone na stałe.

Pod tym linkiem dowiesz się również jakie są koszty klimatyzacji w domu.

Dodaj komentarz