Jak wybrać gniazdka do nowego domu?

pexels-photo-279719Przy wyborze gniazd do nowego domu powinniśmy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, jak i bezpieczeństwem, które potwierdzają atesty i certyfikaty, takie jak norma IP dla danej kategorii. Podpowiadamy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, przy wyborze gniazdek elektrycznych i włączników do domu.

Wybór osprzętu

To podstawowa kwestia, którą należałoby rozważyć na samym początku. Najlepiej wybrać ramki, które są dostępne w uniwersalnej wersji — dzięki temu będzie można je bez problemu zamontować zarówno w pionie, jak i poziomie.

Rozmieszczenie gniazdek

Gniazdka elektryczne – ich ilość, a także rozmieszczenie, jest uzależniona przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdej osoby. To jej tryb życia, upodobania, zajęcia, a także wielkość przestrzeni, na jakiej żyje będzie wpływało na rozmieszczenie gniazd i włączników. Zaleca się rozmieszczenie łączników do włączania światła w pobliżu drzwi, a gniazdek około 0,30 m od podłogi. Wyjątkiem jest kuchnia, w której najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż gniazdek nad blatem. Nim zdecydujemy się na konkretne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych zastanówmy się, co będziemy robić w każdym pomieszczeniu i w jakim miejscu przydadzą nam się gniazdka elektryczne. Dzięki temu będziemy w stanie dobrze to rozplanować i nie martwić się w przyszłości przedłużaczami bądź za krótkimi kablami.

Trendy i wzornictwo

Trendy i wzornictwo wymieniamy na końcu, co nie oznacza wcale, że to mało istotny aspekt doboru ramek, czy gniazd. Wręcz przeciwnie. Zarówno ramki, jak i gniazda należy dostosować do stylu i kolorystyki naszego wnętrza. Nie da się ukryć, że królują ramki białe, szare bądź ecru, jednak rynek jest na tyle bogaty, że znajdziemy o wiele więcej wersji kolorystycznych ramek i gniazdek.

Wybór gniazdka elektrycznego i ramek dla nowego domu to ważna decyzja, która będzie wpływała na bezpieczeństwo, estetykę, jak i funkcjonalność pomieszczeń.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *