Polecane Technologie

Jak wybrać najlepszą wiertarkę udarową dla domu i warsztatu?

KR911K_1-540x540

Wiertarka udarowa to narzędzie niezbędne w domu, jak i warsztacie, zwłaszcza jeśli często robimy remonty. Przydaje się przy wierceniu otworów w twardszych materiałach, takich jak cegła czy beton. Jest też niezastąpiona, jeśli chcemy skuć płytki na podłodze czy kanały pod kanalizację. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kupując wiertarkę udarową?

Na czym polega działanie wiertarki udarowej?

Nie każdy wie, czym się różni wiertarka udarowa od zwykłej. Oprócz standardowego ruchu obrotowego, wiertarka udarowa wykonuje również ruch posuwisto-zwrotny, który nazywany jest udarem. To właśnie on osłabia strukturę twardych materiałów, tak by wiertło mogło się dostać w jego głąb. Urządzenia te są nieco większe i cięższe niż zwykłe wiertarki. Mają też dużo większą moc i różnią się rodzajem uchwytu.

wiertarka-udarowa-650W-DWD024-2217-540x540

Wiertarki udarowe – jedna nazwa, wiele znaczeń

Warto uświadomić sobie, że określenie „wiertarka udarowa” może odnosić się do różnych urządzeń, a nie tylko jednego. Z tego też powodu wśród wiertarek udarowych wyróżniamy:

  • Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru, które nadają się do wiercenia w drewnie (wiertło o średnicy 6 mm). Ze względu na niewielkie zastosowanie rzadko sięgamy po tego typu rozwiązania.
  • Wiertarki uniwersalne z funkcją udaru, które mogą obsługiwać wiertła średnicy 14-20 mm. Są już potężniejsze niż zwykłe wiertarki i mają większą moc.
  • Wiertarki udarowe – chyba jedne z najczęściej wybieranych urządzeń, jeśli szukamy dobrego udaru. Mają dużą moc i świetnie sobie radzą z twardymi materiałami.
  • Młotowiertarki – jest to już bardziej profesjonalny sprzęt, służący przede wszystkim do podkuwania.

wiertarka-udarowa-680W-HP1640-806-540x540

Jak wybrać wiertarkę udarową?

Wszystko zależy od tego, do jakich zadań będziemy jej używać i z wierceniem jakich materiałów będziemy mieć do czynienia. Jak wiadomo, wiertarki udarowe https://phuabc.com.pl/wiertarki-udarowe mogą różnić się mocą, zastosowanymi funkcjami, a także rodzajem uchwytów (klasyczny cylindryczny, SDS, SDS plus). Jaka wiertarka będzie najlepsza, jeśli potrzebujemy tylko przewiercić cegłę, a jaka, gdy chcemy skuć płytki czy beton?

Przy podstawowych pracach domowych, takich jak wiercenie w cegłach czy betonie komórkowym, sprawdzą się urządzenia o mocy równej 500-700 W. Zwykle ich koszt nie przekracza 300 złotych. W takich wiertarkach stosuje się klasyczny uchwyt cylindryczny, który jest rozwiązaniem budżetowym. Jeśli cenisz sobie bardziej profesjonalne narzędzia, które wytrzymają swoje, ta wiertarka raczej nie będzie dla Ciebie.

Jeśli szukasz lepszego sprzętu, który przewierci betonowy sufit czy ścianę, powinieneś zmieścić się w 500 złotych. Za te pieniądze kupisz już urządzenie z uchwytem SDS, który jest pewniejszy od cylindrycznego i lepiej zabezpiecza wiertło. W przypadku lepszych wiertarek liczy się już siła uderzenia, mierzona w Dżulach, a nie jedynie moc. Siła ta powinna wynosić przynajmniej 2-3 J.

W przypadku, gdy wiertarka udarowa ma służyć również do podkuwania, musimy odłożyć sobie na ten zakup jakieś 1000 zł. W tej cenie oprócz standardowego już uchwytu SDS, mamy urządzenia o sile uderzenia równej 4-5 J. I w sumie jedynie na tym polega różnica między tym sprzętem, a połowę tańszym poprzednikiem. Siła uderzenia ma jednak duże znaczenie, jeśli chcemy skuwać twardsze materiały.

No dobrze, a co jeśli szukamy całkowicie profesjonalnego narzędzia? Wówczas musimy rozejrzeć się już za wiertarkami z uchwytem SDS plus. Niestety takie urządzenia to już wydatek minimum 2000 zł. Oprócz ceny rośnie również siła urządzenia, która może dochodzić nawet do 10 J. Udar jest tu zwykle elektropneumatyczny, a oprócz podkuwania mamy funkcje wiertarko-wkrętarki.

Przy szukaniu odpowiedniego narzędzia, warto rozejrzeć się za urządzeniami firm Makita, Black&Decker, DeWalt czy Graphite.

Dodaj komentarz