Polecane

Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię

Nowoczesna kuchnia stanowi połączenie estetycznego designu z funkcjonalnością. Na rynku znajdziemy mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, których zastosowanie pozwoli stworzyć nam kuchnię marzeń. Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię? I na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak zaaranżować nowocześnie naszą kuchnię?

Kuchnia to miejsce, które powinno się nie tylko ładnie prezentować, ale przede wszystkim być praktyczne. Aranżując pomieszczenie, musimy pamiętać o tym, aby było wygodnie, ergonomicznie i funkcjonalnie. Tym bardziej, gdy jest ono niewielkich rozmiarów i liczy się wykorzystanie każdej, wolnej przestrzeni. Ergonomia opiera się na odpowiednim ustawieniu mebli. Wszystko musi być pod ręką, a korzystanie ze sprzętów ma być wygodne.

Niezwykle istotną rolę odgrywa tu wydzielenie stref: strefy przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania, która ułatwi nam codzienne wykonywanie czynności. Kierujemy się zasadą trójkąta roboczego, która polega na tym, że najważniejsze sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak są umiejscowione na wierzchołkach trójkąta narysowanego w odniesieniu do rzutu pomieszczenia.

Jakie meble wybrać do nowoczesnej kuchni?

W pierwszej kolejności musimy zadecydować, czy kupujemy meble na wymiar, modułowe, czy gotowy zestaw mebli. Wszystkie mają swoje zalety, ale i wady. Meble kuchenne na wymiar umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu i dopasowanie do indywidualnego gustu. Niestety ich zakup wiąże się z wysokimi kosztami.

Ponadto, nie można ich przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli planujemy w niedalekiej przyszłości przeprowadzkę, to będziemy musieli je zostawić w obecnym mieszkaniu. Świetną alternatywą są meble modułowe, które również dają nam sporą swobodę w aranżowaniu przestrzeni. Pozwalają tworzyć dowolne układy z szafek kuchennych.

Dobieramy do nich fronty kuchenne, blat, a także akcesoria wykończeniowe. Dzięki temu tworzymy kuchnie zgodnie z naszym gustem. Możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnego metrażu.

Ostatnią grupę stanowią gotowe zestawy mebli, jak komody do jadalni. W przeciwieństwie do mebli na wymiar i modułowych nie mamy możliwości zmiany układu czy konfiguracji, ponieważ zestaw kupujemy dokładnie w takim układzie, jakim jest. Ogromną zaletą jest niska cena, a jednocześnie wysoka jakość.

Na co zwrócić uwagę, aranżując nowoczesną kuchnię?

Nowoczesne kuchnie to przede wszystkim meble kuchenne z jasnymi frontami na wysoki połysk pozbawione uchwytów. Wśród aranżacyjnych trendów wyróżnia się kuchnię otwartą na salon, która sprawia, że pomieszczenie zyskuje dodatkową przestrzeń.

Dysponując nieco większą przestrzenią, warto pokusić się o wyspę na środku z płytą kuchenną. Stanowi ona centralny punkt, wokół którego swobodnie się przemieszczanym. Nowoczesna kuchnia to także pojemne szafki sięgające aż do sufitu, aby pomieściły jak najwięcej. Nie brakuje designerskich detali oraz oświetlenia. To wszystko sprawia, że nowoczesna kuchnia stanowi idealne połączenie funkcjonalności z nietuzinkową estetyką.