Polecane

Jakie cechy powinny posiadać wkłady kominkowe?

Do odprowadzania spalin z kominka lub pieca centralnego ogrzewania niezbędny jest komin. Bez niego szkodliwe związki zatrzymują się w pomieszczeniach i powodują ryzyko zaczadzenia. Jeśli w kominie pojawiają się nieszczelności, zwykle konieczna jest wymiana wkładu kominowego. Na co zwrócić uwagę przed założeniem nowego wkładu?

1. Kiedy wymienić wkład kominowy?

2. Jakie cechy posiadają dobre wkłady kominowe?

Wkłady kominowe są przeznaczone do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Ich montaż umożliwia sprawne odprowadzanie spalin z różnych pieców. Kominy izolowane zapewniają bezpieczeństwo użytkowania hali produkcyjnych, pomieszczeń gospodarczych oraz prywatnych domów bez względu na rodzaj wykorzystywanego ogrzewania. Jeśli interesują Cię nowe systemy kominowe, sprawdź, jakie cechy powinien posiadać wkład kominowy. 

Kiedy wymienić wkład kominowy?

Wymiana wkładu kominowego jest zalecana, gdy dotychczasowy komin przestaje spełniać swoje funkcje. Nieszczelności w obrębie ceglanego komina w starym domu, jego nieprawidłowa budowa lub niedostosowanie do nowoczesnego typu pieca sprawiają, że ogrzewanie budynku jest mniej efektywne. Dodatkowo z pieca wydostają się spaliny, które powodują, że w kotłowni gromadzi się czad i dym. Przebywanie w pomieszczeniach, w których nie ma efektywnego odprowadzania spalin z pieca, wiąże się z realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Wkłady kominowe można zastosować również na etapie budowy domu. Dzięki nim tworzy się trwały system kominowy, dopasowany do dowolnego rodzaju paliwa. Wysokiej jakości kominy służą przez lata, dlatego wkłady owalne lub okrągłe sprawdzają się dobrze w przypadku pieców na paliwa stałe lub zasilanych gazem ziemnym.

Jakie cechy posiadają dobre wkłady kominowe?

Co charakteryzuje wysokiej jakości wkłady kominowe? Przede wszystkim są to produkty odporne na wysokie temperatury, odkształcenia i pęknięcia. Dzięki temu cechują się szczelnością i bezpieczeństwem użytkowania ze względu na brak ulatniania się spalin poprzez szczeliny w kominie. Wkłady są również kwasoodporne, dlatego skraplające się produkty spalania nie ulegają korozji i innym uszkodzeniom, spowodowanym przez kwasy.

Nierdzewne, kwasoodporne wkładu są dostępne w różnych grubościach blachy. Ich grubość jest dostosowana do rodzaju komina, typu paliwa grzewczego i wielkości całego systemu grzewczego. Dodatkowo wkłady kominowe powinny być przystosowane do typu budowanego systemu ogrzewania. Jeśli w budynku niemożliwe jest wykorzystanie istniejącego komina, można zdecydować się na komin izolowany, który stanie na zewnątrz.