Remonty

Kinkiety do salonu – jak wybrać?

Kinkiety do salonu to rodzaj oświetlenia, którego zadaniem jest zapewnienie intymnego i przytulnego klimatu we wnętrzu lub punktowe oświetlenie poszczególnych elementów. Bardzo często pełnią również funkcję dekoracyjną. Obecnie wybór tego typu lamp jest bardzo duży. Producenci co chwilę wypuszczają nowe modele kinkietów różniących się między sobą materiałem, z którego są wykonane, kolorystyką, a także stylistyką. Jak wybrać kinkiety do salonu? Podpowiadamy.

Kinkiety do salonu — ich funkcje

Wybierając kinkiety do salonu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaką mają one pełnić funkcję. Jeżeli mają być uzupełnieniem oświetlenia sufitowego, czyli głównego lub doświetlać zakamarki czy poszczególne części takiego pokoju, warto postawić na modele skupiające światło. Bardzo często jednak ich zadaniem jest budowanie nastroju. Włączenie jedynie dodatkowego oświetlenia sprzyja atmosferze relaksu, intymności, ale i regeneracji i odpoczynkowi.  

Kinkiety do salonu bardzo często pełnią również funkcję dekoracyjną. Obecnie oferowane przez producentów modele mogą być ozdobą tego pomieszczenia. Te w kolorze złotym czy mosiężnym dodają wnętrzom klasy i elegancji. Takie wersje znajdziemy na przykład na stronie https://abanet.pl/478-kinkiety-mosiezne-zlote. Kinkiety mogą więc stanowić dopełnienie aranżacji ścian. Warto dobrać je do pozostałych elementów, które znajdują się na tej płaszczyźnie, a więc ram obrazów czy luster.  

Kinkiety do salonu — jak dobrać je do stylu wnętrza?

Wybierając kinkiety do salonu, należy kierować się również stylistyką tego pomieszczenia, a więc wziąć pod uwagę kolory ścian, mebli, a także dodatków. Bardzo istotne jest, aby takie lampy były utrzymane w podobnym klimacie, jak na przykład ramy wiszących obok nich obrazów, fotografii czy luster, a także innych dodatków. Z tego powodu we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, najczęściej wykorzystuje się kinkiety w kolorze złotym i miedzianym, ponieważ zazwyczaj w tych odcieniach utrzymane są ramy luster czy świeczniki.

W salonach w stylu glamour kinkiety powinny nawiązywać do czasów Ludwika XV, a także pozostałych elementów oświetlenia, w tym głównego żyrandola. Jeżeli jest on więc na przykład kryształowy, wówczas warto postawić na kinkiety z takim akcentem. W nowoczesnych i loftowych salonach z kolei warto postawić na jednokolorowe modele w odcieniach szarości, czerni lub bieli. W rustykalnych i ekologicznych salonach zaś najlepiej postawić na kinkiety z drewnianymi elementami.