Malowanie konstrukcji stalowych

Stal nieustannie wystawiona jest na działanie czynników atmosferycznych, skoków temperatur oraz ciśnienia. Jeżeli jej nie zabezpieczymy we właściwy sposób, to wszystkie te czynniki mogą uszkodzić stal, a z czasem doprowadzić do ognisk korozji oraz rdzy. Wszelkiego typu konstrukcje stalowe – nie tylko ogromne hale, ale również te, które mamy na naszej posesji np. garaż, wiaty czy budynki gospodarcze, wymagają więc specjalistycznego zabezpieczenia odpowiednimi farbami.

Jak przygotować powierzchnię do malowania? 

Najważniejsze przy malowaniu konstrukcji stalowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bo tylko w ten sposób preparaty będą działać tak, jak powinny. Oczywiście ma to też wpływ na późniejszy, estetyczny wygląd całej konstrukcji. Najpierw należy sprawdzić, czy stalowa konstrukcja jest czysta oraz sucha. Jeżeli znajdziemy jakieś uszkodzenia lub braki, to trzeba je naprawić, używając do tego odpowiednich zapraw. Jeżeli zauważymy łuszczące się warstwy starej powłoki, je też należy usunąć, a następnie oczyścić powierzchnię.

Bardzo ważne jest też sprawdzenie, w jakich warunkach atmosferycznych można używać produktów, którymi będziemy malować konstrukcję. Wpływ ma np. temperatura czy wilgotność powietrza. Na koniec powinno się jeszcze raz sprawdzić całą powierzchnię, żeby mieć pewność czy nie przeoczyliśmy jakichś drobnych uszkodzeń i czy rzeczywiście jest ona czysta oraz sucha. Podłoże do malowania trzeba też odtłuścić oraz zmatowić przed malowaniem, dzięki temu farba będzie się lepiej trzymać, a powierzchnia zyska estetyczny wygląd. 

Jak malować i jaką farbę wybrać? 

Równie ważne jak przygotowanie nawierzchni jest wybranie odpowiednich preparatów, których użyjemy do malowania stalowej konstrukcji. Najpierw należy położyć powłokę antykorozyjną, ale dobrze jest też wybrać malowanie ognioochronne – zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z budynkiem, w którym przebywają ludzie lub trzymamy w nim drogie sprzęty. Ta metoda zapewni więc bezpieczeństwo. Jak należy malować taką konstrukcję?

Możemy oczywiście zrobić to pędzlem czy wałkiem, ale metody te sprawdzą się tylko na małych konstrukcjach. Przy tych większych mniej uciążliwe i pracochłonne będzie malowanie natryskowe powietrzne lub hydrodynamiczne. Dzięki takim sposobom możliwe jest dokładne malowanie nawet tych trudno dostępnych powierzchni czy na wysokości.  

Malować samemu czy z pomocą ekipy? 

Chyba większość ludzi, których czeka malowanie stalowej konstrukcji, zadaje sobie to pytanie – czy damy sobie radę sami, czy może jednak lepiej zatrudnić specjalistów? Wszystko oczywiście zależy od tego, z jaką konstrukcją mamy do czynienia. Jeśli jest to np. mała wiata czy garaż, to bez problemu damy radę sami, stosując się do zaleceń producenta materiałów, które wybierzemy.

Malowanie większych konstrukcji czy ogromnych hal, oczywiście lepiej jest zlecić specjalistom, którzy starannie wybiorą właściwe produkty i dołożą wszelkich starań, aby konstrukcja była pokryta materiałami najwyższej jakości oraz zgodnie z wszelkimi wymaganiami, które stawia inspektor powłok malarskich oraz inspekcja powłok technicznych. Sprawdzoną firmę, realizującą tego typu usługi, znajdziecie pod tym adresem: https://rs-mal.pl/.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *