Deweloperzy Materiały Remonty Technologie

Maty i panele grzewcze na podczerwień

000Najlepiej nam znanym i najbardziej odczuwalnym źródłem ciepła jest słońce, które ogrzewa nasze ciała swoim promieniowaniem i powoduje uczucie przyjemnego ciepła. Podobnie działają maty i panele grzewcze na podczerwień, która jest dziś wszechobecna.
Ogrzewanie powierzchniowe – efektywność i zdrowie
Stosowana w ogrzewaniu powierzchniowym folia grzewcza ma szeroki zakres zastosowań. Może być ona samodzielnym elementem grzewczym w pomieszczeniu, stanowić element uzupełniający system ogrzewania panelami grzewczymi na podczerwień lub być wykorzystana do tworzenia systemów ogrzewania podłogowego, sufitowego i ściennego.

Dzięki nowoczesnej technologii przekształcania energii elektrycznej w ciepło ogrzewanie na podczerwień zużywa znacznie mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. Klasyczne ogrzewanie opiera się na ogrzaniu powietrza, które będzie nagrzewać pomieszczenie. Natomiast w przypadku podczerwieni energia zamieniana jest bezpośrednio na ciepło w postaci fali podczerwonej, które nagrzewa powierzchnie i elementy stałe znajdujące się w pomieszczeniu – ściany, sufit, podłogę, meble oraz ludzi.

By osiągnąć komfortową dla domowników temperaturę przy pomocy technologii długiej fali podczerwieni, zużywa się znacznie mnie energii, niż przy korzystaniu z ogrzewania konwekcyjnego. Tutaj otoczenie ogrzewane jest bezpośrednio, a nie przez pośrednie i nieefektywne ogrzewanie powietrza, gdzie dochodzi do dużej utraty energii podczas transportu ciepła. Dlatego zastosowanie rozwiązań grzewczych w podczerwieni powoduje znaczące oszczędności.
Maty grzewcze na podczerwień
Wykorzystujące z najnowocześniejsze osiągnięcia nauki w zakresie technologii grzewczej maty na podczerwień są oszczędnym i przyjaznym środowisku naturalnemu ogrzewaniem podłogowym. Rozwiązanie to funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach na całym świecie. Na położenie izolacji i maty oraz podłączenie całości do instalacji elektrycznej i kontrolerów wystarczy jeden dzień. Mata na podczerwień jest systemem w pełni wystarczalnym, doskonałym do zastosowania w domu, biurze oraz innych obiektach. Wybierając matę warto zwrócić uwagę na otrzymane przez produkt certyfikaty i atesty, jak CE, ISO, GOST, UL czy RoHS.
Panele grzewcze na podczerwień
Panele grzewcze na podczerwień (m.in. te oferowane przez markę Greenie: http://greenie-world.com/pl/produkty/14-maty-grzewcze-i-panele-na-podczerwien) są połączeniem atrakcyjnych właściwości mat grzewczych oraz wygodę i prostotę instalacji grzejników typu konwektor. Panele te mogą stanowić podstawowej ogrzewanie, można także uzupełnić lub zastąpić nimi dotychczasowy system ogrzewania, by zmniejszyć koszty poboru energii. Producenci i dystrybutorzy oferują szeroką gamę rozmiarów, mocy, a także estetycznych wykończeń paneli. Można je montować na ścianach, suficie, a także innej wybranej powierzchni, uzyskując komfort termiczny oraz nadając wnętrzom stylu i elegancji. Dzięki połączeniu paneli z programowalnym termostatem możliwe jest utrzymanie kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach.

Zalety ogrzewania powierzchniowego w podczerwieni
Korzystanie z ogrzewania powierzchniowego niesie ze sobą liczne korzyści:

 • Energooszczędność. Technologia ogrzewania podczerwienią nie powoduje strat energii związanych z ogrzewaniem powietrza oraz z transportem ciepła liniami przesyłowymi. Tutaj na ciepło zamieniane jest blisko 100% energii, dzięki czemu znacznie maleją rachunki za ogrzewanie. W porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami gazowymi i olejowymi oraz kaloryferami jest to najtańsze ogrzewanie w eksploatacji.
 • Nieskomplikowany montaż i obsługa. System ten jest także zarówno tani, jak i łatwy w instalacji i codziennej obsłudze.
 • Oszczędność miejsca. W przypadku mat i paneli na podczerwień nie trzeba organizować specjalnego miejsca na kotłownie z piecem, komin, składowanie opału oraz grzejniki.
 • Długa żywotność, bezawaryjność i funkcjonalność. W porównaniu z klasycznym ogrzewaniem systemy na podczerwień są praktycznie bezobsługowe i pozwalają dużo oszczędzić również na bieżącej eksploatacji. Nie wymagają one przeglądów instalacyjnych czy kosztownego serwisu, który konieczny jest w przypadku kotłowni i pieca.
 • Bezpieczeństwo. Panele i maty wyposażone są w warstwę ochronną, która zapobiega awarii. Nie powstaje więc ryzyko nieszczelności instalacji, wycieków, a także wybuchu.
 • Wysoki komfort i wygoda użytkowania. Systemy na podczerwień gwarantują komfort i przyjemne ciepło w pomieszczeniu. Każdy promiennik wyposażony jest w indywidualny sterownik umożliwiający ustawianie temperatur dla poszczególnych pomieszczeń w domu, mieszkaniu czy biurze.
 • Uniwersalne wykorzystanie. Systemy można montować na podłodze, ścianach lub suficie.
 • Korzystny wpływ na zdrowie. Ogrzewanie na podczerwień nie powoduje hałasów, wibracji ani szkodliwych emisji. Nie wywołuje też cyrkulacji powietrza ani unoszenia się kurzu i bakterii, co ma duże znaczenie dla alergików i astmatyków. Powietrze jest za to nasycone korzystnymi anionami. Technologia ogrzewania domu za pomocą paneli na podczerwień wykorzystywana jest często w sanatoriach, ośrodkach SPA oraz inkubatorach.
 • Ekologia. Maty i panele grzewcze na podczerwień są nowoczesną i ekologiczną technologią. Sprawiają, że do środowiska naturalnego przedostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń.

Zastosowania ogrzewania na podczerwień
Maty i panele grzewcze na podczerwień mogą być wykorzystane w różnego rodzaju pomieszczeniach i obiektach:

 • W pomieszczeniach mieszkalnych, jak pokoje, kuchnie, łazienki, przedpokoje, domowe pomieszczenia gospodarcze.
 • W pomieszczeniach pomieszczeń biurowych, jak biura typu space, gabinety, sale konferencyjne.
 • W obiektach użyteczności publicznej, jak przedszkola, szkoły, domy opieki, hotele, szpitale.
 • W obiektach handlowo-usługowych, jak sklepy, restauracje, punkty usługowe, kluby fitness.
 • W pomieszczeniach produkcyjnych, technicznych, magazynowych.

Systemy ogrzewania na podczerwień są rozwiązaniem nie tylko ekonomicznym i ekologicznym, ale także bardzo estetycznym i przyjaznym dla wystroju wnętrz domu czy biura. Promienniki podczerwieni wystarczy włączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego. Decydując się na nie zyskamy komfort użytkowania i zdrowie, a nasze rachunki za prąd zaczną maleć.

Dodaj komentarz