Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi?

fotolia_171154813_subscription_monthly_mWybór drzwi to poważna decyzja. Podejmując ją, często kierujemy się względami estetycznymi, jednak to nie jest w tym przypadku najważniejsze. Wybór drzwi powinien być podyktowany względami bezpieczeństwa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu drzwi wejściowych do domu.

Współczynnik przenikania ciepła

Odpowiednie drzwi są gwarancją dobrej izolacji domu. To przez nie na zewnątrz wydostaje się bardzo dużo ciepła. Jeśli więc chcesz trochę zaoszczędzić na ogrzewaniu, koniecznie wybierz drzwi o wyższym stopniu zaizolowania. Muszą być idealnie dopasowane do futryn i perfekcyjnie dobrane co do wielkości. Równie istotny jest sposób ich montażu.

Każde drzwi są opisane współczynnikiem przenikania ciepła (U). Jest to wartość, która określa, ile ciepła będzie uciekać przez odpowiednio zamontowane drzwi. Może być ona różna dla poszczególnych elementów konstrukcji, warto zwrócić uwagę na współczynnik dla całych drzwi. Powinien on wynosić 2,6 W/m2K. Im niższy, tym mniej ciepła będzie przenikało przez drzwi. To istotne nie tylko zimą, latem drzwi zapobiegną nagrzewaniu się w domu.

Na uszczelnienie drzwi mają wpływ także inne czynniki. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy są wyposażone w próg z przekładką termiczną lub potrójne uszczelki w strefie podprogowej.

Izolacja akustyczna drzwi zewnętrznych

Równie istotna jest izolacja akustyczna. Być może ma ona mniejsze znaczenie, jeśli mieszkasz w jednorodzinnym domku na skraju osiedla, jednak znacznie większe kiedy Twoja działka jest położona przy ruchliwej ulicy. Izolacja akustyczna jest też bardzo ważna w przypadku mieszkań w bloku. Dzięki niej nie będą dochodziły Cię żadne głosy z klatki, więc wracający w środku nocy sąsiedzi nie będą problemem.

Izolacja drzwi od dźwięków najczęściej wynosi 30 dB. Jeśli jednak chcesz się lepiej chronić przed hałasem, dokładnie sprawdź współczynniki drzwi i poszukaj takich, które są lepiej chronione.

Bezpieczeństwo i ochrona przed włamaniem

Drzwi pomogą Ci także zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa. W każdym przypadku warto zainwestować w drzwi wyposażone w system antywłamaniowy, które będą zabezpieczone przed wyważeniem i nie będzie można ich łatwo otworzyć. Poziom bezpieczeństwa drzwi jest oznaczony klasą – od A do C. Ta ostatnia to najwyższa klasa bezpieczeństwa. Tego rodzaju drzwi możesz poszukać na stronie stolbud.pl.

O poziomie bezpieczeństwa drzwi decydują takie elementy, jak okucia, bolce antywłamaniowe, rygle czy wręg francuski. Dzięki nim wyważenie drzwi nie będzie możliwe, nie będzie można ich także otworzyć ryglami i tym podobnym sprzętem włamywaczy. Tego rodzaju zabezpieczenia są istotne zarówno w przypadku domku jednorodzinnego, jak i mieszkania w bloku.

Odporność drzwi na warunki atmosferyczne

Dobrej jakości drzwi to dość duża inwestycja. Dlatego warto, by była dobrze przemyślana. Zdecydowanie lepiej zainwestować w drzwi lepszej jakości, ponieważ będą po prostu o wiele bardziej trwałe. To istotne zwłaszcza w domkach jednorodzinnych – drzwi powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Przegrzewające promienie słońca sprawiają, że drzwi mogą się rozeschnąć, a wilgoć, padający deszcz i śnieg często uszkadzają ich powierzchnię.

Aby temu zapobiec, należy kupić drzwi wykonane z dobrej jakości materiałów. Z tego względu nie zawsze dobrze sprawdza się lite drewno. Drzwi wejściowe powinny być także wodoszczelne, jednak to już kwestia doboru uszczelek i prawidłowego montażu. Poziom wodoszczelności jest określany na dziewięciostopniowej skali. Drzwi zewnętrzne w domu jednorodzinnym powinny mieć chociaż 4-5 stopień.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *