Remonty Technologie

Na co zwrócić uwagę wybierając pralkę?

1Pralka to podstawowy sprzęt właściwie w każdym gospodarstwie domowym. Nic więc dziwnego, że tuż po lodówce, jest to kolejne urządzenie, na którego zakup decydują się młodzi ludzie wprowadzający się do nowego mieszkania. Jak jednak wśród tak szerokiej oferty dostępnej w sklepach AGD znaleźć tę właściwą? Czym kierować się przy zakupie, by pralka posłużyła nam przez długie lata? I co oznaczają wszystkie parametry pralek widniejące na etykietach? Podpowiadamy w najnowszym materiale.

Pojemność

Pierwszą rzeczą nad jaką powinniśmy się zastanowić podczas wybierania pralki jest jej pojemność. To właśnie ten parametr stanowi o wyborze odpowiedniego urządzenia. Przyjmuje się, że pojemność 5 kg jest najlepsza dla singla lub pary, natomiast 6-8 kg dla kilkuosobowej rodziny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wartości są przybliżone i najlepiej pojemność pralki dostosować do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa domowego. Pamiętajmy jednak, że im większa pojemność bębna, tym większy koszy jej zakupu.

Ładowana od góry czy od przodu?

Kolejną kwestią jest umiejscowienie pralki, ilość wolnego miejsca i to, czy będzie ona modelem ładowanym od góry czy od przodu. Jeśli mamy w domu niewiele miejsca, powinniśmy zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Chociaż nie posłuży już ona za dodatkową półkę w łazience, na pewno będzie sprawdzać się równie dobrze jak modele ładowane od przodu. Co więcej, bardzo często pralki ładowane od góry mają znacznie większą pojemność bębna. Jeśli chodzi jednak o pralki klasycznie ładowane od przodu, są one wygodniejsze i równie dobrze mogą zostać postawione w kuchni czy innym dodatkowym pomieszczeniu w domu.

Klasa energetyczna, efektowność prania i odwirowywania

Trzecią kwestią, która dla wszystkich kupujących powinna być równie istotna jest klasa pralki. To właśnie ona decyduje o efektywności prania i wirowania oraz poborze energii elektrycznej w skali roku. Jeśli chcemy więc, by sprzęt posłużył nam przez lata i był maksymalnie niski w utrzymaniu, na początku musimy w niego zainwestować. Najlepsze pralki (najmniejsze zużycie energii i najlepsza efektywność) oznaczane są symbolami A+++, natomiast im dalej w alfabecie, tym gorzej (aż do G).

Poziom hałasu, pobór wody i prędkość wirowania

Fabryczne opisy bardzo często dostarczają nam też informacje odnośnie generowanego hałasu (średnio od 50 dB podczas prania do 70 dB przy odwirowywaniu) oraz prędkości wirowania (programy od 600 po 1000 jeśli ubrania mają być prawie suche). Bardzo często znajdziemy tez informacje o ilości pobieranej przez urządzenie wody.

Inne ciekawe funkcje

Producenci pralek, chcąc wyróżnić swój produkt na tle konkurencji, wyposażają swój sprzęt w dodatkowe funkcje takie jak np. blokada drzwi pralki, zabezpieczenie przed zalaniem (blokada dopływu wody podczas awarii), system opóźnionego startu, czy program prania dostosowany do alergików. Niezależnie jednak na co się ostatecznie zdecydujemy, ważne by pamiętać że jest to inwestycja na długie lata i powinna być dobrze przemyślana.

Poszukujesz więcej informacji sprawdź na: LG

Dodaj komentarz