Polecane

Najmodniejsze krzesła w roku 2021? Z pewnością krzesła rattanowe?

Krzesła rattanowe to coraz chętniej wybierane meble wśród klientów. Dotychczas najczęściej były stosowane w aranżacji przestrzeni ogrodowej, na tarasie oraz balkonie. Obecnie jednak coraz częściej możemy je spotkać we wnętrzach mieszkań. Najczęściej na tego rodzaju meble decydują się właściciele domów urządzonych w stylu śródziemnomorskim.

Jak wybrać dobre krzesło rattanowe?

Krzesło rattanowe produkuje się z tropikalnej palmy, która osiąga długość nawet 200 m. Włókna tej rośliny są wyjątkowo plastyczne, dzięki czemu jest ona bardzo często wykorzystywana do produkcji mebli.

Produkuje się z niej nie tylko krzesła, ale również fotele i stoły oraz inne elementy wyposażenia. Doskonale sprawdzają się w gorącym klimacie, ale jednak w Polsce nie są do końca odporne na panujące warunki atmosferyczne. Włókna tego tworzywa kruszeją pod wpływem wysokiego promieniowania słonecznego oraz często zmieniających się temperaturach w naszym kraju. Dlatego muszą być zabezpieczone odpowiednią ochroną.


Swoje przeznaczenie najlepiej znajdują w zadaszonych miejscach, takich jak altanki, tarasy i balkony, ale również mogą być ustawione wewnątrz domu.

O czym pamiętać przy wyborze krzesła rattanowego?

Decydując się na zakup krzesła z rattanu, bezwzględnie trzeba pamiętać o jego odporności na ciężar. Dostępne np. tutaj meble rattanowe https://www.edinos.pl/krzesla-rattanowe oferowane są z maksymalnym ciężarem aż do 150 kg. Te mniejsze meble z rattanu sprzedawane w sklepach ikea, wytrzymują także do 80 kg https://www.ikea.com/pl/pl/cat/fotele-i-krzesla-rattanowe-20907/. Podczas przeglądania dostępnej oferty, trzeba także zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Powinny być one pokryte specjalnym impregnatem albo konkretnym rodzajem lakieru.

Fotele wykonane bez dodatkowej powłoki ochronnej będą bardzo tanie, ale przeznaczone są tylko do suchych pomieszczeń. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z jakością wykonania konkretnego modelu. Należy zwrócić uwagę na to:

  • czy cała konstrukcja krzesła jest stabilna, gdy stoi ono na podłodze,
  • czy wszystkie nóżki są idealnie wyrównane,
  • czy na etykiecie siedziska udostępniana jest informacja dotycząca maksymalnego obciążenia.

Czy dobrym pomysłem są krzesła z rattanu?

Największą zaletą krzeseł rattanowych jest to, że są uniwersalne. Mogą być stosowane zarówno w nowoczesnych miejscach, jak i tradycyjnych pomieszczeniach.

Ich posiadanie wprowadza do całej aranżacji odrobinę luksusu, a jednocześnie nadają one przestrzeni wrażenia czystości i lekkości. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że dopasowują się one idealnie do krzywizn anatomicznych człowieka, dzięki czemu są zdrowe i komfortowe w użytkowaniu.

Największe zalety, jakie posiadają to: lekkość, stabilności i łatwość w utrzymaniu czystości. Dzięki niewielkiej wadze można je bez problemu przenosić, gdzie się tylko chce. Stabilność gwarantuje to, że krzesła rattanowe dobrze trzymają się podłoża, nie pękają i nie łamią się, dzięki czemu bezpiecznie mogą z nich korzystać również osoby starsze czy dzieci. Ich pielęgnacja nie wymaga specjalne środków czyszczących, ponieważ wystarczy je odkurzyć oraz przetrzeć wilgotną ściereczką.

Krzesła rattanowe idealne do domu oraz ogrodu.

Krzesła rattanowe świetnie sprawdzają się jako dodatek do stylu śródziemnomorskiego oraz azjatyckiego. Mogą być także ciekawym dodatkiem do wnętrza zaprojektowanego w stylu skandynawskim. Meble z rattanu sprawdzą się także we wnętrzach utrzymanych w modzie industrialnej oraz loftowej. Są więc produktami, które można wykorzystać w różnych aranżacjach.

Jeżeli będziemy je użytkować w ogrodzie czy na tarasie to musimy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Nie mogą być wystawione na działanie deszczu czy mrozu, ponieważ szybko ulegną uszkodzeniu.

Najlepiej na okres zimowy jest je zabezpieczyć i schować w domu. W okresie lata dobrze jest je użytkować tylko pod dachem lub parasolem, aby były chronione przed działaniem promieni UV.