Polecane

Niwelatory laserowe – jak wybrać odpowiedni?

Niwelator służy do określania położenia punktów oraz wyznaczania różnic wysokości pomiędzy nimi. Urządzenie znajduje zastosowanie przede wszystkim w pracy geodetów, jednak śmiało można stwierdzić, że wykorzystują je także inni specjaliści działający w branży budowlanej. Wyróżniamy niwelatory laserowe oraz optyczne – w tym tekście zajmiemy się tymi pierwszymi. Zakup odpowiedniego stanowi wyzwanie, dlatego podpowiemy, na co zwracać szczególną uwagę.

1. Jakie cechy mają dobre niwelatory laserowe?

2. Wady i zalety niwelatorów laserowych

3. Niwelator laserowy – przegląd modeli

Niwelatory laserowe przede wszystkim trzeba dopasować do ich zastosowania. W ofercie producentów znaleźć można niwelator laserowy do ziemi, trawnika, wylewek czy kostki brukowej, a także lasery budowlane, lasery przemysłowe czy lasery kanalizacyjne. W poniższym tekście znajdą Państwo opis kilku urządzeń oferowanych przez sklep Norwit.pl, choć oczywiście nie jest to wyczerpująca charakterystyka asortymentu.

Jakie cechy mają dobre niwelatory laserowe?

Niwelatory laserowe – bez względu na wybrany model – są opisywane tymi samymi parametrami, które jednocześnie stanowią wskazówkę co do wyboru urządzenia. Jaki powinien być dobrej klasy sprzęt? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • dokładność – w granicach od milimetra do kilkudziesięciu milimetrów,
  • zasięg – może mieścić się w przedziale od kilku metrów do nawet dwóch kilometrów, natomiast zdecydowana większość urządzeń sprawdzi się przy odległościach nieprzekraczających 100-200 metrów,
  • zasilanie – tu podstawową kwestią jest pojemność akumulatora,
  • sposób mocowania – większość niwelatorów jest mocowana mechanicznie i wyposażona w uchwyt mocujący, natomiast w droższych modelach przewidziano stabilizatory elektroniczne z silniczkami korekcyjnymi.

Wady i zalety niwelatorów laserowych

Niwelatory laserowe są zdecydowanie droższe od optycznych – zwłaszcza, gdy wybór padnie na specjalistyczny sprzęt, na przykład laser kanalizacyjny. W efekcie użytkownik otrzymuje jednak większą dokładność pomiaru i dodatkowe opcje. System może być bardziej skomplikowany w obsłudze, jednak precyzja, jaką dają lasery rotacyjne, zdecydowanie jest warta tej inwestycji.

Niwelator laserowy – przegląd modeli

Przyjrzyjmy się cechom i parametrom kilku niwelatorów, które ma w swojej ofercie sklep online Norwit.pl.

  • Niwelator laserowy rotacyjny Nivel System NL520 DIGITAL samopoziomujący

Niwelator laserowy Nivel System to wszechstronne narzędzie, które sprawdzi się jako laser rotacyjny z wiązką czerwoną do pracy wewnątrz budynków i w terenie. Jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne, a wydajne akumulatory pozwalają wykorzystywać niwelator Nivel System przez długi czas. Ten laser rotacyjny można obsługiwać bardzo wygodnie za pomocą pilota, zaś wykorzystany laser czerwony zapewnia dobrą widoczność w różnych warunkach. Więcej szczegółów na temat tego modelu przedstawia e-sklep Norwit.pl.

  • Laser budowlany Nivel System CL4D-G

To nowoczesny i wielozadaniowy laser krzyżowy, który zapewnia dobrą widzialność za sprawą zielonej wiązki lasera. Sprzęt sprawdzi się jako laser liniowy z możliwością tyczenia linii prostych w dwóch kierunkach, w pionie i poziomie. Zapewnia dużą dokładność – większą niż klasyczny laser obrotowy lub krzyżowy, dlatego sprawdzi się jako laser przemysłowy. Laser ma w swojej ofercie sklep internetowy Norwit.pl.