Nowoczesne elewacje – co wybrać, aby później nie żałować?

Dobrze zaprojektowana elewacja budynku nadaje niepowtarzalny charakter oraz odpowiedni wygląd. Dzięki kolorom możemy optycznie zmniejszyć lub powiększyć bryłę, a odpowiednio dobrane materiały mogą sprawić, że całość będzie wyglądać efektownie. Jakie materiały elewacyjne mamy do wyboru? I jak wybrać ten właściwy?

Naturalne drewno zawsze na czasie 

Elewacje wykonane z drewna są w modzie już od wielu sezonów, naturalna barwa tego surowca ociepla bryłę budynku i wpasowuje się do krajobrazu. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z domem w otoczeniu lasu czy górskich terenów. Dużą popularnością cieszy się też elewacja w połowie wykonana z drewna, natomiast druga połowa to tynk czy elegancki kamień. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się zwłaszcza na nowoczesnych budynkach. Warto jednak dodać, że elewacja tego typu jest kosztowna i wymaga specjalistycznej konserwacji. 

Ponadczasowe tynki elewacyjne 

Jedno z najtańszych i najbardziej popularnych rozwiązań to tynk elewacyjny. Dostępny w wielu kolorach i o różnych strukturach, co daje wiele możliwości, aby nadać elewacji ciekawy wygląd. Minusem elewacji tego typu jest to, że z czasem, pod wpływem czynników atmosferycznych na tynku zaczynają pojawiać się szpecące czarne lub zielone zacieki. Pod wpływem wilgoci może on również zacząć kruszyć się i odpadać. Tynk choć tani, to musimy się liczyć z tym, że wymaga odnowienia po latach, a są to dodatkowe koszty. 

Nowoczesne elewacje z blachy 

Blacha trapezowa znana głównie jako pokrycie dachowe, w ostatnich sezonach wkracza również jako materiał na elewację nie tylko hal przemysłowych, ale również domów jednorodzinnych. Materiał ten, idealnie wpasowuje się w elewację prostych brył, w nowoczesnym stylu. Warto dodać, że blacha trapezowa https://glinmet.pl/ jest bardzo trwała, a dzięki specjalnym powłokom, jest też odporna na wilgoć. Nie grozi więc jej korozja czy rdza. Na tynku dostępna jest w wielu kolorach, dlatego bez trudu uda się wybrać taką, która będzie pasować do budynku i otaczającego go terenu. Elewacja tego typu może nie jest tania, ale zdecydowanie warta swojej ceny. 


Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *