Nowoczesne rozwiązania i technologie przy budowie i urządzaniu domu

ekologiczne-trendyNowoczesne technologie wpływają na każdy aspekt naszego życia. Odgrywają ogromną rolę również w budownictwie, ponieważ pozwalają na projektowanie domów, które są bardziej komfortowe, a także przyjazne dla środowiska naturalnego.

Budownictwo energooszczędne

Jednym z najważniejszych trendów w nowoczesnym budownictwie jest energooszczędność, czyli zmniejszenie zapotrzebowania na energię, przede wszystkim tą, która jest niezbędna do ogrzewania domu. Budynek energooszczędny musi posiadać dobrą izolację, zredukowane mostki termiczne, wysokosprawną instalację grzewczą i system wentylacji z odzyskiem ciepła. Dodatkowo powinien zużywać jak najmniej energii w czasie codziennej eksploatacji, tzn. na pracę urządzeń gospodarstwa domowego, oświetlenie itp. Szczególnie niskim zapotrzebowaniem na energię charakteryzują się tak zwane budynki pasywne. W przypadku tego typu domów odpowiednia temperatura jest zapewniona dzięki wykorzystaniu „pasywnych” źródeł ciepła, na przykład pracy urządzeń elektrycznych i odzysku ciepła z wentylacji. Nowoczesne technologie stosowane w takim budownictwie umożliwiają zaoszczędzenie do 80 proc. energii. Ważną cechą budynków jest niski stosunek zewnętrznej powierzchni do kubatury, a ich kształt planuje się tak, żeby gwarantował jak najlepsze wykorzystanie światła słonecznego. Stosuje się okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, wyposażone w potrójne szyby, z komorami wypełnionymi kryptonem, który stanowią doskonałą izolację.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Energetyka prosumencka to nowoczesny trend, zgodnie z którym gospodarstwa domowe są jednocześnie konsumentami i producentami energii. Takie rozwiązanie pozwala między innymi na uniknięcie ogromnych strat energii, wynikających z przesyłania jej na duże odległości. Jest źródłem oszczędności dla właścicieli domów i wpływa korzystnie na środowisko naturalne, ponieważ zmniejsza produkcję zanieczyszczeń. Odnawialne źródła energii to połączenie ekologii i oszczędności. Coraz więcej zwolenników zyskują kolektory słoneczne. W domach jednorodzinnych można zastosować również inne nowoczesne technologie, np. przydomowe elektrownie wiatrowe, pompy ciepła, system odzysku ciepła ze ścieków. Często wykorzystuje się rozwiązania hybrydowe, np. łączy się kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, co pozwala na jednoczesną produkcję energii elektrycznej i podgrzewanie wody. Popularne jest również łączenie źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Inteligentny dom

Celem inteligentnego domu jest zapewnienie wygody mieszkańcom i jednocześnie zmniejszenie zużycia energii. System zintegrowany jest z różnymi instalacjami i wykorzystuje zestaw czujników w celu zarządzania ich pracą. W praktyce oznacza to możliwość sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, systemem audio-video, roletami i innymi elementami wyposażenia przy pomocy jednego panelu. Na rynku dostępnych jest wiele takich systemów, można więc indywidualnie dobrać rozwiązania i stworzyć dom, który zapewni mieszkańcom idealny komfort o każdej porze dnia i nocy. Przykładem są czujniki, które w zależności od ruchu w pomieszczeniu i natężenia światła zewnętrznego, włączają lub wyłączają oświetlenie. Ciekawym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest symulacja obecności domowników – system automatycznie wyłącza i wyłącza światło w wybranych pokojach, tworząc złudzenie, że ktoś przebywa w budynku. Oprócz większej wygody i bezpieczeństwa, inteligenty dom zapewnia również zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dobrze zaprogramowany system może w dużym stopniu obniżyć wydatki na ogrzewanie oraz zminimalizować zużycie energii. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Płaski dach

Płaskie dachy nadal spotykają się z niechęcią ze strony części inwestorów. Wielu osobom kojarzą się z ponurą architekturą z lat 70. Jednocześnie jest to rozwiązanie, po które chętnie sięgają młodzi architekci, nie tylko w przypadku domów wielorodzinnych, ale także jednorodzinnych. Płaski dach daje szansę stworzenia ciekawej bryły budynku, zwłaszcza przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i rozwiązań budowlanych. Jest bardziej odporny na wichury, ułatwia przeprowadzanie napraw, a także doskonale nadaje się pod kolektory słoneczne, ponieważ umożliwia uzyskanie najlepszej ekspozycji na słońce. Płaskie dachy mają mniejszą powierzchnię niż spadziste i w związku z tym redukują straty ciepła z budynku. W zasadzie jedyną wadą jest konieczność odśnieżania dachu w przypadku bardzo intensywnych opadów śniegu. Stropodach tworzy przestrzeń, którą można wykorzystać na kilka ciekawych sposobów. Jest to doskonałe miejsce na taras, a także zielony ogród. Na takim dachu da się nawet stworzyć basen lub płytki zbiornik wodny. Są to rzadko spotykane rozwiązania, jednak ich wykonanie jest łatwiejsze i tańsze niż mogłoby się wydawać.

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie i wystroju wnętrz sprawiają, że domy jednorodzinne stają się wygodniejsze i tańsze w eksploatacji. Na ich popularność wypływa również rosnąca świadomość dotycząca ochrony środowiska, np. znaczenia odnawialnych źródeł energii. Również osoby zainteresowane inwestycjami w nieruchomości powinny uwzględnić w swoich analizach nowoczesne trendy i technologie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *