Deweloperzy Informacje

Nowoczesny dom przyjazny dla środowiska i człowieka

wiejski-domekW nowoczesnym budownictwie pod uwagę bierze się wiele aspektów, wśród których można wyróżnić m.in. dużą funkcjonalność budynku, a także jego ekonomiczną i przyjazną dla środowiska eksploatację. W tym ostatnim aspekcie chodzi przede wszystkim o energooszczędność. Dla ludzi ważna jest również wygoda użytkowania.  Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju konstrukcje, które mona określić mianem dom  inteligentny,  czy też dom energooszczędny. Oczywiście podstawą dla każdej tego rodzaju konstrukcji jest odpowiednio wykonany i uwzględniający najważniejsze aspekty projekt.

Nowoczesny dom energooszczędny

Energooszczędność domu może przyjmować różne aspekty. Przede wszystkim jest to dom, który zapewnia wysokiej skuteczności izolację termiczną. W tym celu stosuje się odpowiednie materiały oraz konstrukcję. Ponadto dom energooszczędny to również dom pozwalający na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, głównie energii słonecznej. Może ona być użyta do ogrzewania pomieszczeń, cieplej wody użytkowej, czy nawet do wytwarzania energii elektrycznej w ogniwach fotowoltaicznych. Wyróżnić można jednak tradycyjny dom energooszczędny i dom pasywny. Dom pasywny jest w zasadzie domem energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. W domu pasywnym nie stosuje się przede wszystkim dodatkowych aktywnych instalacji grzewczych. Jedną z firm, która buduje tego typu domy ekologiczne, jest EcoReadyHouse.

Dom inteligentny

Coraz częściej stosuje się również pojęcie dom inteligentny. Jest to dom wyposażony w nowoczesne rozwiązanie, pozwalające zautomatyzować wiele procesów jego obsługi . Może to być na przykład automatyzacja ogrzewania, zamykania drzwi, działa urządzeń wentylacyjnych, czy oświetlenia. Często poszczególnymi układami można sterować na odległość, choćby za pomocą tabletu, czy smartfonu. Oczywiście dom taki wymaga wyposażenia w wiele zaawansowanych urządzeń i sterowników. Trzeba zadbać, by były to urządzenia wysokiej jakości, gdyż jest to również potencjalnie większa ilość awarii oraz dodatkowe koszty utrzymania i serwisowania. Warto również zadbać o to, aby firma oferująca projekt i budująca dom, zapewniała również gwarancję i usługi serwisowe.

Dodaj komentarz