Okucia nie tylko bezpieczne

008-maj18-sklep-winkhous-pl-okucia_nie_tylko_bezpieczneGdy zapada decyzja o zakupie nowych okien, od razu powstaje lista naszych oczekiwań, które nowe okna powinny spełniać. Najwyższe pozycje na tej liście zajmują na ogół: modele okien i ich design; materiał, z którego wykonane będą ramy oraz ich kolor oraz rodzaj szyb. O okuciach najczęściej się zapomina, a nawet najlepsze parametry okien nie spełnią wymagań, jeśli okucia będą marnej jakości i funkcjonalności.

Okucia okienne powinny zapewniać nie tylko bezpieczeństwo. To one są odpowiedzialne za szczelność okien, co ma kluczowe znacznie dla utrzymania właściwej temperatury wewnątrz budynku oraz chronią przed niepożądanymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki okuciom dobrej jakości, okna można wygodnie otwierać, uchylać lub zamykać. Dziś najczęściej montuje się tak zwane okucia obwiedniowe, które umieszczone są na całym obwodzie okna i dociskają równomiernie skrzydło okienne do ramy w każdym miejscu.

Rodzaje okuć

W zależności od własnych potrzeb, w oknach stosuje się okucia rozwieralne, pozwalające otworzyć okno na całą szerokość oraz okucia uchylne, które umożliwiają jedynie odchylenie skrzydła okiennego od pionu. Najpopularniejsze są okucia rozwieralno-uchylne, łączące obie te funkcje, co jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Okucia rozwieralno-uchylne można też stosować w oknach balkonowych, ale trzeba pamiętać, że otwieranie, zamykanie czy choćby uchylanie okien o dużych gabarytach wymaga sporego nakładu siły.

Z tego też względu, wszędzie tam gdzie jest to możliwe, producenci polecają okna przesuwne, które nie tylko są wygodniejsze w użyciu, ale także ich otwieranie nie wymaga tak dużej, wolnej przestrzeni, zdolnej pomieścić skrzydło okienne.

Dodatki ułatwiające otwieranie i zamykanie okien

W oknach o sporej powierzchni, szczególnie w tych balkonowych lub tarasowych, warto zastosować specjalne hamulce. To umożliwia blokadę okna w pozycji uchylonej.

Funkcja ta zabezpiecza okno przed niekontrolowanym zamknięciem, chociażby z powodu przeciągu. Dzięki takiemu rozwiązaniu skrzydło okienne jest chronione i nie grozi mu uszkodzenie mechaniczne.

Praktycznym rozwiązaniem są też specjalne zatrzaski balkonowe, które umożliwiają zamknięcie okna balkonowego od strony zewnętrznej.  Producenci oferują też praktyczne, niskie progi, co ułatwia przechodzenie na balkon czy taras szczególnie osobom mającym trudności z poruszaniem się.

Okucia zapewniające bezpieczeństwo

Okuciom okiennym mogą towarzyszyć zaczepy i bolce antywyważeniowe. Można je umieszczać w narożnikach okien lub na ich całym obwodzie.  Najpopularniejszym  jednak rozwiązaniem, które podnosi bezpieczeństwo są specjalne klamki okienne wyposażone w zamek z wkładką antyrozwierceniową w okuciu. Dzięki nim niemożliwe jest rozwiercenie śrub odpowiedzialnych za mocowanie klamki, a co za tym idzie nie można jej wówczas przekręcić.

Warto też zwrócić uwagę na okucia zabezpieczające okna przed maluchami. Stosuje się je zarówno w domach, jaki i w przedszkolach czy nawet w żłobkach. W okuciach tych po przekręceniu klamki do pozycji poziomej okno nie otwiera się na całą szerokość tylko pozostaje uchylone.

To odwrotna kolejność zmian pozycji skrzydeł okiennych, niż ta oferowana standardowo. Aby otworzyć takie okno, trzeba skierować klamkę do góry i ustawić ją w pozycji pionowej. Oczywiście klamka z kluczykiem będzie dodatkowym zabezpieczeniem przed maluchami, ale na co dzień sprawia nieco ambarasu dorosłym.

Wybierając okucia okienne warto też pomyśleć o zabezpieczeniu sobie możliwości wentylacji pomieszczenia, tak aby go nie wychładzać, ale zapewnić wymianę powietrza. Warto zajrzeć na stronę sklep.winkhaus.pl, zapoznać się z ofertą i wybrać coś dla siebie.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *