Deweloperzy Informacje Technologie

Piękno, funkcjonalność i ekonomia, czyli zalety mieszkania w energooszczędnym domu

house-429353_640Żyjemy w czasach, kiedy coraz większy nacisk kładzie się na zachowania proekologiczne. Człowiek uświadomił sobie, że, aby mógł przetrwać na naszej planecie jak najdłużej, naturę musi traktować z należytym szacunkiem. Dlatego coraz bardziej rozpowszechnione stały się takie produkty jak ekologiczne jedzenie, kosmetyki, ekologiczne samochody, a ostatnio również ekologiczne domy. W naszym kraju istnieje jednak przeświadczenie, że ekologiczne rzeczy są mniej smaczne czy mniej trwałe. Trudno powiedzieć nawet, z czego to wynika. Jedno jest pewne – trzeba jak najszybciej zmienić myślenie Polaków. Najlepszym sposobem na to jest pokazanie im, jakie zalety wiążą się z budowaniem oraz mieszkaniem w domach tego typu.

Przede wszystkim oszczędzanie energii…

Najważniejszą zaletą domów energooszczędnych jest to, że mają za zadanie oszczędzać energię. O tym mówi zresztą sama ich nazwa. Takie domy wyposażone są w energooszczędne urządzenia, a do tego używają materiałów podlegających recyklingowi, nie mówiąc już o redukcji emisji CO₂. Może się wydawać, że przecież tak naprawdę to nic w porównaniu ze spalinami i nieczystościami produkowanymi przez cały świat, jednak to podobna sytuacja, co chociażby ta z wyborami na prezydenta – „nie pójdę, bo jeden mój głos nic nie zmieni”, to tak jak powiedzenie „nie zainwestuję w taki dom, bo sam jeden nie jestem w stanie ochronić środowiska”. Pomyślmy tylko, ile osób, żyjących na naszej planecie, myśli tak samo jak my. A teraz zastanówmy się nad tym, co by było, gdyby ich nastawienie się zmieniło. Może pora więc coś z tym zrobić?

…ale też pieniędzy

Oszczędzamy jednak nie tylko energię, ale i pieniądze. Może i koszt budowy tego typu domu jest większy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa (powiedzmy, że na przykład o 10%), jednak zapotrzebowanie na energię może być nawet do 50% mniejsze. Nie potrzebujemy więc mózgu geniusza, aby wiedzieć, iż jest to idealna inwestycja na przyszłość. Mniejsze zużycie energii daje nam większe zasoby pieniężne, mieszkańcy i właściciele energooszczędnych domów mogą więc uważać się za szczęśliwców, a nawet podwójnych zwycięzców. Niestety obecnie ceny gazu czy prądu z roku na rok idą w górę. Ważne jest znalezienie takiego rozwiązania, gdzie stałe podwyżki nie będą już tak ważne i problemowe.

Piękny i energooszczędny dom

Jednak oszczędzanie energii i pieniędzy to nie jedyne zalety mieszkania w energooszczędnym domu. Jest to konstrukcja bezsprzecznie funkcjonalna, ale również po prostu miła dla oka. Nowoczesne budownictwo różni się bowiem od tego tradycyjnego, które w naszym kraju spotkać można na każdym kroku. Może istnieć przesąd o tym, jakoby domy energooszczędne były prostą bryłą, gdzie nie ma miejsca na fantazję. Wystarczy jednak obejrzeć projekty domów różnego rodzaju, żeby zorientować się, że to po prostu złe myślenie. Owszem, prawidłowo zaprojektowany dom ekologiczny musi spełniać konkretne wymogi co do swojej konstrukcji, przede wszystkim dlatego, iż jego istotą jest system wentylacyjny, który musi przecież odpowiednio działać. Nie znaczy to jednak, że konstrukcje domów energooszczędnych są nudne i po prostu nieciekawe. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że są one piękne. Wystarczy tylko spojrzeć na projekt domów 6. Dzielnicy, będący zabudowaniem szeregowym. Co prawda sama bryła niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale kiedy popatrzymy na charakterystyczne krzywe linie, zainspirowane współczesnym jazzem, widzimy, że domy energooszczędne nie są nudne, a wręcz przeciwnie – mogą nawet stwarzać inspirację dla ich mieszkańców.

Dodaj komentarz