Inne Materiały Polecane Remonty

Podłogowi twardziele – poznaj najtwardsze gatunki drewna

fotolia_159011780_subscription_monthly_mTwardość drewna to jedna z najważniejszych cech tego materiału, wpływająca na trwałość podłogi, jej odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Im drewno twardsze – tym bardziej szlachetne i odpowiednie do pokrycia podłogi w eleganckim pomieszczeniu. Jakie gatunki są zatem uważane za najtwardsze?

Do pomiarów twardości drewna stosuje się 2 metody: Janka lub Brinella. Metoda Janka polega na wciskaniu w drewno stalowej kuli i mierzeniu siły, jaka zostaje do tego użyta. Twardość wyrażana jest w kG/cm2:

  • poniżej 500 – drewno miękkie (klasy I i II);
  • pomiędzy 650 a 1000 – drewno twarde (klasa IV);
  • powyżej 1000 – drewno bardzo twarde (klasy V i VI).

Metoda Brinella polega na analogicznym działaniu, jednak w jej przypadku mierzy się nie siłę nacisku, a średnicę uzyskanego wgniecenia. Twardość określana jest za pomocą wartości liczbowej – im wyższa, tym dany gatunek drewna jest twardszy. Wyniki pomiaru metodą Brinella także dla ułatwienia ujmuje się w klasy, gdzie klasa I oznacza drewno miękkie, a klasa IV – bardzo twarde.

Najtwardsze gatunki drewna na podłogę

Twarde gatunki drewna (drewno egzotyczne, dąb, jesion, grab) sprawdzą się w miejscach mocno eksploatowanych – w salonie, korytarzu, a nawet w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Mniej twarde (sosna, klon) można zastosować na podłodze w sypialni lub pokoju dziecięcym, czyli tam, gdzie deski podłogowe nie są narażone na częsty i intensywny kontakt z butami oraz na duży nacisk. Najbardziej miękkie drewno (osika, topola, świerk, jodła) nie nadaje się do stosowania na podłogi, gdyż może łatwo się odkształcać.

Poniższa tabela pokazuje stopień twardości poszczególnych gatunków drewna.

twardosc

Należy jednak pamiętać, że na twardość drewna wpływa nie tylko jego gatunek, lecz również wiek – z biegiem lat drewno staje się bowiem coraz twardsze. Co więcej – nawet w obrębie jednego gatunku drewna jego twardość może się różnić w zależności od warunków, w jakich rosło drzewo.

Szeroki wybór podłóg wykonanych z twardego drewna znajdziesz w sklepie Dobre Dla Domu.

Dodaj komentarz