Teren

Profesjonalna pielęgnacja trawnika

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga częstego i regularnego koszenia. Dzięki temu roślinność ładnie rozkrzewia się i tworzy jednolite, estetyczne poszycie. Ogród z zadbaną trawą jest miły dla oka i stanowi idealne miejsce do wypoczynku. Jak stworzyć ładny trawnik i jak o niego dbać, podpowiemy w tym artykule.

Wysiewanie trawnika

Przed posianiem trawy należy odpowiednio przygotować podłoże. Ziemię należy oczyścić z kamieni, patyków i innych zabrudzeń. Następnie przekopać cały teren i rozdrobnić większe grudki ziemi. Kolejnym krokiem powinno być zadbanie o odpowiedni odczyn gleby. W przypadku trawnika idealny jest odczyn PH od 5,5 do 7,0. W zależności od potrzeb trzeba więc zakwasić glebę lub przeprowadzić jej wapnowanie. Po wykonaniu tych czynności ziemia powinna odpocząć około 2 tygodnia. Po tym okresie należy usunąć młode chwasty, które w tym czasie zdążyły urosnąć. Teraz już można siać trawę. O wybór nasion najlepiej dopytać sprzedawcę w dobrym sklepie ogrodniczym. 

Kiedy najlepiej wysiewać trawę?

Naturalnym, najlepszym momentem do siania trawy jest wiosna. Wtedy bowiem jest wysoka wilgotność powietrza i gleby. Specjaliści dopuszczają jeszcze drugi czas na wysiew trawy i jest to końcówka lata, czyli od połowy sierpnia do października. 

Pierwsze koszenie

Pierwszy raz kosimy trawnik, gdy źdźbła osiągną wysokość 10 cm. Przycinamy je wtedy do wysokości 5,5 do 6 cm. Dopiero przy drugim i kolejnych koszeniach ścinamy na wysokość 3,5 cm. Kosić należy wtedy, gdy trawa jest sucha i podlewać dopiero po uprzątnięciu resztek trawy oraz patyków.

Trawnik w dobrej kondycji

Aby trawnik był efektowny i stanowił wizytówkę ogrodu, należy używać odpowiedniego sprzętu do jego koszenia. Najważniejsze jest, aby noże w kosiarce były odpowiednio ostre. Tępe noże, zamiast ścinać źdźbła, będą je szarpać i rwać. W efekcie końcówki będą białe i trawnik będzie po prostu brzydki oraz nieefektowny. Bez względu na to, czy używamy kosiarki pchanej, traktorka czy podkaszarki, warto zadbać o części do kosiarek. Sprawny, dobry sprzęt pozwoli z łatwością utrzymać trawnik w dobrej kondycji. Oprócz kosiarki ważne są również inne narzędzia. Jeśli przed założeniem trawnika nie pomyśleliśmy o podziemnym systemie nawadniania, należy zaopatrzyć się w wąż ogrodowy. Trawnik powinien być bowiem regularnie podlewany. Części do kosiarek i inne narzędzia oraz sprzęty ogrodnicze można znaleźć tutaj https://ogrodexmilicz.pl.