Polecane

Projekty domów jednorodzinnych – dlaczego układ pomieszczeń ma znaczenie?

Każdy kto chociażby w latach studenckich, doświadczył dzielenia przestrzeni mieszkalnej z innymi, często obcymi ludźmi, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest układ pomieszczeń oraz odpowiedni podział terytorium. W końcu od tego zależy komfort wszystkich lokatorów. Niejedna osoba marzy o własnym, pięknym i przestronnym domu jednorodzinnym, w którym będzie mogła zostać władcą swojej własnej przestrzeni. Jednak nawet jeśli już uda nam się rozpocząć budowę, może okazać się, że niewłaściwie rozplanowane pokoje oraz pomieszczenia użytkowe, takie jak kuchnia czy łazienka, będą przyczyną drobnych niedogodności, które skutecznie mogą uprzykrzyć rodzinne życie. Dlatego właśnie projekty domów jednorodzinnych powinny być szczególnie dopracowane pod tym względem. Więcej na ten temat w poniższym tekście.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a funkcjonalność

Bez względu na to, czy dom jest jedno czy dwu piętrowy, ważne jest, aby zapewnić zamieszkującym go osobom swobodny dostęp do łazienki czy kuchni. Jeżeli mamy więcej niż jedno piętro, należałoby więc łazienkę umieścić na każdym z nich. To może okazać się szczególnie przydatne jeśli mamy domu seniora, który powinien raczej unikać przemieszczania się między piętrami. Ważne jest także położenie kuchni. Musimy w końcu pamiętać, że stamtąd unosić się będą zapachy, które mogą przenikać do innych pomieszczeń. Stąd najlepiej, aby nie znajdowała się blisko pokoju, w którym przyjmujemy gości. Powinien w niej także być swobodny dostęp do okna, dzięki czemu bez trudu można będzie ją przewietrzyć lub uprzyjemnić sobie gotowanie w ciepły letni dzień. Większość współczesnych projektów domów jednorodzinnych uwzględnia dostęp do okien, ze względu na troskę o naturalne doświetlenie domu, co często przekłada się na oszczędność energii.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a rytm dnia

Jednym ze sposobów na tworzenie funkcjonalnych i przemyślanych projektów domów jednorodzinnych, jest podział powierzchni na strefy. To bardzo dobry sposób na stworzenie planu budynku i organizację przestrzeni odpowiadającą potrzebom domowników. Praktycznym pomysłem jest podzielenie domu ze względu na standardowy przebieg dnia całej rodziny. Oznaczałoby to zatem wydzielenie strefy dziennej, w której dzieci mogłyby odrabiać lekcje lub się bawić, a dorośli pracować przy biurku lub zajmować się codziennymi obowiązkami oraz strefy relaksu, w której wszyscy wspólnie oglądają telewizor, grają w gry lub spożywają posiłki. Trzecia strefa obejmowałaby część sypialnianą, w której można by się wyciszyć oraz przygotować do snu. Tego rodzaju projekt sprawdza się doskonale w większości budynków. Przykładowe projekty domów jednorodzinnych wykorzystujące koncept tworzenia stref, można obejrzeć tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Warto sprawdzić, czy tego typu aranżacja przypadnie nam do gustu.

Projekty domów jednorodzinnych – układ pomieszczeń a prywatność domowników

Bardzo częstą metodą projektowania układu pomieszczeń jest także dzielenie ich na część przeznaczoną dla gości oraz prywatną. Wiele osób bardzo ceni sobie rodzinne życie i lubi zapraszać do siebie członków familii oraz znajomych. Jednak gościnność przeważnie ma swoje granice i każdy z domowników chce mieć kawałek własnej przestrzeni tylko dla siebie. Wyraźnie wydzielony jest więc salon oraz pomieszczenia wspólne, w których wszyscy razem spędzają czas oraz strefa, w której znajdują się prywatne pokoje należące do lokatorów. To rozwiązanie często praktykuje się w domach dwupiętrowych, gdzie na parterze pomieszczenia są ogólnodostępne, a na piętrze znajdują się wydzielone sypialnie.

Dodaj komentarz