Polecane Technologie

Rodzaje systemów wentylacyjnych do domu. Jaka wentylacja w starym i nowym domu?

Odpowiednia wentylacja domu, pomieszczeń jest ważna nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również w bardzo dużym stopniu wpływa na komfort domowników. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzą – przedstawiamy najważniejsze informacje na temat systemów wentylacyjnych.

Wentylacja w domu – co trzeba wiedzieć?

Zanim przejdziemy do rodzajów systemów wentylacyjnych, mamy kilka ważnych informacji. Przede wszystkim należy podkreślić, że wentylacja ma duży wpływ na jakość życia domowników (schiedel.com), dlatego jej wybór nie może być przypadkowy.

Jej zadaniem jest stała wymiana powietrza, odprowadzanie wilgoci, co jednocześnie zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. A jak działa wentylacja? Odpowiednio zaprojektowany system ma usuwać zanieczyszczone oraz dostarczać świeże powietrze.

Przy czym jego skuteczność uzależniona jest od funkcji pomieszczenia, ilości osób, które przebywają w domu, a także od tego, czy w budynku pali się papierosy, suszy odzież czy nawet od tego, jak często się gotuje. Dlatego trzeba dobrze dopasować rodzaj wentylacji do swojego zapotrzebowania.

Przy czym wyróżnia się kilka typów systemów, my omówimy najważniejsze z nich: mechaniczne, grawitacyjne i hybrydowe. Wyjaśnimy też, czym jest rekuperacja.

Wentylacja grawitacyjna

W większości budynków wykorzystuje się naturalną wentylację, zwaną również grawitacyjną. Na czym to polega? Zużyte powietrze usuwane jest poprzez kominy wentylacyjne. Natomiast świeże dostarczane jest przez nieszczelności w stolarce okiennej i drzwiowej.

Ten system działa dobrze tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w budynku. Ponadto mieszkańcy mają ograniczoną regulację napływu powietrza zimą, co zwykle zwiększa koszty ogrzewania. W nowoczesnym budynkach nie poleca się więc tego rozwiązania.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna odbywa się z użyciem wentylatorów, czyli urządzeń, które wymuszają ruch powietrza w przewodach wentylacyjnych. Taka wentylacja może być nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna.

Konieczne jest zasilenie tych sprzętów energią elektryczną, co generuje wyższe koszty.

Rekuperacja

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Od poprzedniego systemu różni się tym, że dodatkowo konieczne jest zamontowanie rekuperatora. Przez niego przepływa zarówno zimne powietrze nawiewne, jak i ciepłe powietrze, które ma zostać usunięte. Dzięki temu część ciepła powietrza wywiewnego przekazywana jest świeżemu powietrzu nawiewnemu. To pozwala ograniczyć koszty ogrzewania.

Wentylacja hybrydowa

Systemy hybrydowe są połączeniem wentylacji mechanicznej z naturalną. Jeśli warunki atmosferyczne są odpowiednie, wykorzystuje się różnicę temperatur oraz naturalny ruch powietrza (czyli wiatr). Natomiast w sytuacji, gdy jest to potrzebne, uruchamiany zostaje wentylator, który wymusza lepszą cyrkulację powietrza. Nowoczesne systemy hybrydowe mogą być wzbogacone o ręczne lub automatyczne urządzenia sterujące, które monitorują warunki na zewnątrz.

Dodaj komentarz