Rolety – nowoczesna alternatywa dla firanek

blindOkna wyposażone w rolety całkowicie zmieniają swój wygląd. Mogą prezentować się równie intrygująco, jak z dobrze dobranymi firankami. Rolety jednak mają wiele zastosowań i ich wybór jest uzależniony od potrzeb oraz tego, jakie wymagania mają spełnić.

Rolety okienne są często wykorzystywane zamiast zasłon. Pomieszczenia wyglądają bardziej nowocześnie oraz stylowo. Dodatkowo chronią lepiej pokój przed nasłonecznieniem. Rolety są więc doskonałym rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę już podczas projektowania wnętrza domu lub mieszkania. Wystrój jest kwestią względną i zależy od gustu właściciela. Wybór rolet związany jest więc z indywidualnymi upodobaniami.

Jakie są rodzaje rolet?

Rolety spełniają różne funkcje i posiadają dużo wzorów. Dodatkowo na rynku istnieje wiele rodzajów tych akcesoriów okiennych. Wśród nich można wyróżnić:

  • zwijane – inaczej określane są jako ekranowe. Rolety zwijane są umieszczane na specjalnej rolce i mogą być nakręcane elektrycznie bądź ręcznie. Wśród nich wyróżnia się wolnowiszące (zawieszone na podwieszanej rolce), kasetowe (umiejscowione na prowadnicach), zabudowane i niezabudowane. Wykorzystywane są w różnych rodzajach pomieszczeń.
  • rzymskie – nawijane są za pomocą specjalnie stworzonego mechanizmu. Rzymska roleta jest wykorzystywana w pomieszczeniach mieszkalnych. Ponadto jest ona wspomagana przez poprzeczne fiszbiny ułatwiające ułożenie.
  • austriackie – mechanizm mają podobny do tego stosowanego tradycyjnie, jednak sznurki pozwalają na uniesienie jej jak kotary w teatrze.
  • plisowane – czyli plisy. Występują w formie harmonijki i mogą być regulowane za pomocą prowadnic. Stosowane są zazwyczaj w przypadku okien o nietypowych kształtach. Dodatkowo mogą być regulowane w różnych kierunkach.
  • dzień-noc – inaczej nazywane zebrą. Są to podwójne rolety zrobione z pasów materiału. Efekt jest bardzo podobny do tego uzyskiwanego przy żaluzjach.
  • zewnętrzne – mogą być stosowane o każdej porze roku. Roleta zewnętrzna daje możliwość uchronienia pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem się. Jest najczęściej montowana na poddaszach.

Z czego zrobione są rolety?

Duże znaczenie ma tutaj także materiał, z którego wykonane są rolety. Wśród nich są papierowe, tekstylne, bambusowe czy te zrobione z folii refleksyjnej. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości, które mają ogromne znaczenie w zabezpieczaniu przed nagrzewaniem się budynków.

Najczęściej do biur wybierane są rolety wykonane z tekstyliów, gdyż są bardziej odporne na zabrudzenia i promieniowanie słoneczne. Papierowe są wykorzystywane w przypadku rolet plisowanych. Dużym minusem jest natomiast mniejsza wytrzymałość. Z materiałów bambusowych są wybierane do pomieszczeń, które mają charakteryzować się prostotą i łagodzić wystrój miejsca. Rolety z folii refleksyjnej powinny być umieszczone w pokojach bardzo nasłonecznionych. Ich dodatkowym zadaniem jest regulowanie temperatury tych pomieszczeń. Zazwyczaj montowane są w przeszklonych budynkach lub też w dużych biurowcach miejskich.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *