Materiały Remonty

Rynny – materiał, montaż i jakość

Rynny – podobnie z resztą jak dach – to bardzo ważny element wykończeniowy każdego domu i budynku. Nie możemy pozwolić sobie na zakup rynien nikłej jakości, ponieważ wtedy konserwacja, remont i naprawy usterek wokół obejścia będą naszą codziennością. Jak więc kupić dobre rynny? Czy wybrany sposób montażu również ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Materiały, z których wykonane są rynny, powinny być najwyższej klasy. Z drugiej strony, często kierujemy się nie tyle standardem, co rodzajem systemu, jaki ktoś nam poleci. Nie wiemy, że waga rynien wpływa na to, jakie pokrycie dachowe powinniśmy wybrać. Dlatego czas po kolei omówić najlepsze rodzaje rynien do Twojego domu.

Materiał, z którego zrobione są rynny

Wyróżniamy 3 najpopularniejsze: PCV, stal i aluminium. Te pierwsze cechuje lekkość, wysoka jakość tworzywa i łatwy sposób montażu oraz konserwacji. Rynny stalowe przetrwają kilkanaście lat, ale wtedy musimy zdać sobie sprawę, że aby dobrze pełniły swoją funkcję, muszą być zamontowane na trwałej konstrukcji i regularnie oczyszczane oraz konserwowane.

Warto kupić rynny stalowe powleczone specjalnym filmem, uodparniającym je na korozję i kwaśny deszcz. Taki preparat można również kupić osobno i samodzielnie pomalować nim rynny. Aluminiowe elementy odprowadzające wodę także są popularne, ponieważ wydają się być trwalsze od rynien z PCV, a przy tym lżejsze od stalowych.

Montaż rynien a pokrycie dachowe

Jeśli na naszym dachu położona jest blachodachówka, warto dopasować materiał, z którego wykonane są rynny do zadaszenia. Idealne będą więc te aluminiowe, ponieważ świetnie wpasują się w poszycie i łatwiej będzie je zainstalować. Kolejny typ dachu, który cieszy się dużą popularnością to blacha trapezowa. W tym przypadku postawmy na lekkie i trwałe rynny z PCV, zabezpieczone powłoką ochronną, uodporniającą rynny na rdzewienie.

Podsumowując, wybór rynien nie może być kwestią przypadku. Należy dopasować je do naszego dachu, wielkości budynku i kątów nachylenia poszycia. Ważne, by oprócz rynien, kupić profile wykończeniowe, które osłonią ściany przed wodą spływającą, np. z balkonu i tarasu.

Dodaj komentarz